یادگیری سریع

ضرورت یادگیری سریع در موفقیت و تکنیکهای آن

ضرورت یادگیری سریع

مقدمه:

در عصر حاضر به دلیل سرعت رشد تکنولوژی و به تبع آن تغییر در سبک زندگی، ناگزیر هستیم که مطابق با شرایط موجود، سرعت را در پیشبرد امور زندگی خود لحاظ کنیم. و از یادگیری سریع بهره ببریم. با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی با ما باشید تا مهارت یادگیری سریع را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

ما همواره به دنبال این هستیم که در کوتاهترین زمان به بالاترین بازدهی برسیم. مطالعه هم از مواردی است که در مسیر موفقیت به آن نیاز داریم. چرا که برای موفقیت در هر علمی نیازمند به مطالعه هستیم. اکثر افراد به دنبال این هستند که در کمترین زمان بیشترین میزان مطالعه را داشته باشند. در اینجا روشهائی برای یادگیری سریع ارائه می شود.

در حال حاضر ما با رشد و گسترش علم در همه زمینه ها مواجه هستیم. در عین حال با توجه به تعریف موفقیت در این دوره زمانی، اگر بخواهیم در زمان خود، به روز و موفق باشیم؛

متوجه خواهیم شد که باید در بسیاری از موضوعات مهارت کسب کنیم. کسب مهارت نیاز به مطالعه و یادگیری دارد. یادگیری سریع در موضوعاتی که ممکن است در ابتدا دشوار باشد. اما با شروع این مسیر و با به کارگیری روشهای به روز در زمینه ی یادگیری سریع؛ می توانید مسیر موفقیت را آسانتر طی کنید. در گذشته های دور برای طی یک مسیر از چهارپایانی مانند اسب استفاده می شد. به مرور زمان تغییراتی در این اتفاق افتاد و گاری و دوچرخه و خودروهای ابتدائی مرسوم شد. در حال حاضر با رشد تکنولوژی است که ما امکان طی مسیر در مسافت های دور را در مدت زمان کمتر تجربه می کنیم.

اگر به تندخوانی علاقمند هستید و می خواهید همزمان با یادگیری سریع آن را فرا بگیرید مطلب آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را از دست ندهید.

تفاوتی که استفاده از تکنیکهای سریع در یادگیری ما ایجاد می کند، همانند تفاوت استفاده از گاری و اتومبیلها و هواپیماهای امروزی است.

حال برای مدیریت امور زندگی امروز، به ناچار به “ یادگیری سریع” نیازمند می شویم. یادگیری سریع دارای تکنیکهائی است که در ادامه به آن میپردازم:

 

یادگیری سریع

 

ما همواره به دنبال این هستیم که در کوتاهترین زمان به بالاترین بازدهی برسیم. مطالعه هم از مواردی است که در مسیر موفقیت به آن نیاز داریم. چرا که برای موفقیت در هر علمی نیازمند به مطالعه هستیم. اکثر افراد به دنبال این هستند که در کمترین زمان بیشترین میزان مطالعه را داشته باشند. در اینجا روشهائی برای یادگیری سریع ارائه می شود.

یادگیری سریع از رموز موفقیت است. تعداد کمی از افراد هستند که در زمینه های متعدد و متبحر می توانند فعالیت کنند.

 

ایلان ماسک و یادرگیری سریع

 

ایلان ماسک که اخیرا به او لقب استیو جابز را داده اند؛ نمونه ای از یک فرد باهوش و موفق است. شاید استعداد ذاتی از دلایل موفقیت ایلان ماسک باشد. اما دلیل موفقیت او محدود به استعداد ذاتی نمی شود. او نیز موفقیتهایش را از راه یادگیری کسب کرده است. او می گوید : اکثر مردم به اشتباه تصور میکند که ظرفیت یادگیری محدودی دارند. به همین دلیل هیچگاه از ظرفیت واقعی خود استفاده نمی کنند. اکثر افراد به خروج از دایره امن و آسایش خود تمایل ندارند. او در ادامه توصیه می کند که فراتر از تواناییهای خود فکر کنند. او بیشترین بخش موفقیتهای خود را توسط یادگیری سریع کسب کرده است. از دیدگاه ایلان ماسک علم مانند یک درخت است. او می گوید: علم را به مثابه یک درخت ببینید که ابتدا ریشه ها و تنه محکمی باید داشته باشد؛ تا بتواند بار شاخه های زیادی را بر دوش خود تحمل کند. ریشه و تنه ی محکم در یادگیری همان درک اصولی مطلب علمی است. ابتدا مبنای یک علم را بیاموزید و در مرحله بعد به جزئیات بپردازید. به این صورت جزئیات را به سرعت درک خواهید کرد. مطلب درک شده نیز به هنگام نیاز به سرعت بازیابی می شود. برای به خاطر سپردن مطالب باید متوجه موضوع بشوید. در غیر اینصورت آن را زود فراموش خواهید کرد. برای شروع یادگیری یک دانش جدید، مطالعه کلی در آن موضوع داشته باشید. به همین دلیل معلمان همواره به دانش آموزان توصیه می کنند شب قبل از کلاس، حتما درس جدید را مطالعه کنند تا در کلاس زودتر مطلب را درک کنند. این روش باعث می شود که اساس آن علم را در ذهن خود محکم و اصولی پایه گذاری کنید. هنگام مواجه شدن با علوم جدید، ممکن است جزئیات برای ما از اصول بنیادی آن علم جذابتر باشد. اما طبق گفته ایلان ماسک و راز یادگیری سریع او؛ ابتدا باید کاملا مفهوم اساسی آن علم را بشناسیم و درک کنیم تا مطلب را برای همیشه به ذهن بسپاریم.

 • برای موفقیت باید هدف خود را به طور مشخص تعیین کنید. با تعیین هدف، مسیر پیش رو را واقع بینانه تر ترسیم می کنید و متوجه خواهید شد که رعایت چه مواردی در موفقیت شما ضرورت دارد.
 • در مرحله بعد مطالب و علوم مورد نیاز خود را خواهید شناخت.
 • در مرحله سوم به جستجوی راههای یادگیری علوم مورد نیاز خود میپردازید
 • در این مسیر موفقیت به تکنیکهای یادگیری سریع میرسید.

موارد موثر بر یادگیری سریع:

 

 1. محیط یادگیری

 • نظم در فضای محیط: وجود نظم یا بی نظمی در فضای اطراف در نظم ذهنی ما تاثیرگذار است، بنابراین به شما پیشنهاد می کنم که ابتدا اطراف خود را منظم کنید، سپس به مطالعه و یادگیری اقدام کنید.تا موفق به یادگیری سریع شوید.
 • آرامش و سکون در محیط: آرام و دور از استرس بودن محیط در روند یادگیری سریع تاثیر مستقیم و مثبت دارد.
 • دمای محیط: توجه کنید که دمای محیط بین 22 درجه تا 27 درجه سانتیگراد باشد.

 

2. برقرار کردن ارتباط ذهنی بین مطالب:

شاید دیده باشید کسانی را که برای یادگیری سریع مطالب از تکنیک رمزگذاری و ارتباط ذهنی مطالب با یکدیگر استفاده می کنند. در این روش فرد بین آموخته های جدید خود با مطالب قدیم  ارتباط ذهنی برقرار می کند. برای مثال از کلمات مخففف یا ساختن شعر با حروف اول کلمات، مطالب را به ذهن می سپارند و از این طریق بازیابی مطلب آسانتر خواهد شد.

 

یادگیری سریع فرمول ریاضی

 

 • یادگیری سریع فرمول ریاضی

یادگیری سریع فرمولهای ریاضی مکانی را تصور کنید که تجربه حضور زیاد در آن داشته اید. در آن مکان به هرشیء برخورد می کنید، وجه اشتراکی با یکی از فرمولهای ریاضی پیدا کنید. به این صورت آن شیء را به یک فرمول نسبت دهید و به این ترتیب فرمول را در حافظه خود ذخیره کنید. به این شکل بازیابی فرمول برایتان آسانتر خواهد شد. مانند عدد پی در دایره که می توان آن را به کیک پای سیب نسبت داد.

 

تندخوانی

 

3. تندخوانی:

 • خواندن گروهی کلمات، به جای خواندن کلمه به کلمه برای یادگیری سریع
 • خواندن سریع تمام پاراگراف و درک مفهوم کل پاراگراف در همان ابتدای شروع مطالعه پاراگراف
 • استفاده از یک ابزار مانند مداد برای دنبال کردن جملات و سطرها حین خواندن

 

یادداشت برداری

4. یادداشت برداری:

درست است که نوشتن با قلم و کاغذ زمان بیشتری صرف می کند، اما به دلیل توجه و تمرکزی که در این روش به اجبار صرف می کنید و تک تک مطلب را با تفکر و توجه کامل می نویسید، مطلب به طور کامل در یاد شما خواهد ماند و به این ترتیب یادگیری سریع اتفاق می افتد. به این ترتیب یادآوری و بازیابی هم آسانتر اتفاق می افتد.

 

5. شناسایی زمان سطح بالای هوشیاری:

زمانهایی با بیشترین سطح هوشیاری و آگاهی و آمادگی ذهنی خود در طول روز را شناسائی کنید و مطالعه و یادگیری را به آن زمانها اختصاص دهید. زمان بهره وری و یادگیری سریع در افراد مختلف یکسان نیست. در این موضوع نمی توان از کسی تقلید کرد و نسخه ای که دیگری برای خود در نظر گرفته را، به کار بگیرید.

 

6. شناسایی روش مطالعه مطلوب:

برای رسیدن به یادگیری سریع، ممکن است فردی با روش شنیداری موفق به یادگیری می شود و فرد دیگر با نوشتن و یا اینکه در یادگیری سریع در علم خاصی با روش دیداری موفق شود و در موضوع دیگری با روش خواندن. با شناسائی روش درست  قدم بزرگی در طی مراحل یادگیری سریع برمی دارید.

 

7. ترکیب مدل های یادگیری خود:

یادگیری از چند راه انجام می شود. یادگیری دیداری. شنیداری، لامسه، نوشتن، خواندن. هر فردی از یک طریق بیشترین میزان یادگیری را دارد. اما ترکیب همه ی این مدلهای یادگیری با توجه به توان فرد، در افزایش سرعت یادگیری تاثیر مثبت دارد و یادگیری سریع اتفاق می افتد.

یادگیری سریع زبان

 

 • یادگیری سریع زبان انگلیسی

برای نمونه در یادگیری زبان می توانید از این روش استفاده کنید. به جای صرف کردن زمان برای حفظ گرامر، با خواندن و شنیدن، زبان بیاموزید. خواندن داستانهای کوتاه و رمانهای آسان به آن زبان، می تواند به شما کمک بسیار کند. همچنین دیدن ویدئوهای انگلیسی در آموختن زبان بسیار مفید است. روشهائی که ذکر شد نمونه ای از تکنیکهای یادگیری سریع زبان انگلیسی و نمونه ای از ترکیب مدلهای یادگیری می باشد.

 

تمرین پس از آموزش تئوری برای یادگیری سریع

8. آموخته های خود را بصورت عملی تجربه کنید:

در یادگیری سریع مطلب این روش باعث درک عمیق و ماندگار از مطلب آموخته شده می شود. بعنوان مثال فردی که آموزش فعالیت در بورس می بیند؛ تا زمانی که خود وارد بورس نشده و سهمی را خرید و فروش نکند نمی تواند در بورس موفقیتی کسب کند. یا فردی که به نواختن ساز علاقمند است؛ با صرف زمان بسیار در آموختن تئوری موسیقی نمی تواند از خود توقع نوازنده شدن داشته باشد. این فرد در کنار آموزشهای تئوری موسیقی باید دوره های نوازندگی را نیز بطور مرحله به مرحله طی کند.

 

9. آموخته های خود را تدریس کنید:

بخشی از یادگیری سریع زمانی اتفاق می افتد که شما برای آموزش آن مطلب به فردی دیگر، مطلب را در ذهن خود بازیابی می کنید. این بازیابی ها مطلب را در حافظه شما تثبیت می کند. همچنین به دلیل تفهیم مطلب برای مخاطب خود، شما مجبور خواهید بود که بر مطلب موردنظر تسلط پیدا کنید. می توانید بطور گروهی مطالعه کنید و در حین مطالعه زمانهایی را به پرسش و پاسخ در زمینه موضوع مورد مطالعه بپردازید. این کار باعث تثبیت مطالب می شود.

 

موسیقی آلفا

10. به موسیقی موج آلفا گوش کنید:

4 موج مغزی انسان آلفا، بتا، تتا، دلتا هستند. در سطح موج آلفا، مغز انسان بیشترین میزان یادگیری و توان تمرکز را دارد. آهنگهای “باروک” نمونه ای از موسیقی های دارای موج آلفا هستند. اگر حین یادگیری به آهنگهای باروک گوش کنید، مغز شما وارد سطح آلفا می شود و این اتفاق در حقیقت ‘دوپینگ مغزی’ است. حین یادگیری به هیچوجه ترانه گوش نکنید، زیرا تاثیر منفی بر تمرکز شما دارد.

دامنه فرکانس امواج مغزی آلفا بین 7 تا 12 هرتز است. در فرکانس آلفا دو نیمکره مغز فعال هستند که باعث افزایش بهره و ظرفیت هوشی بالاتر برای یادگیری سریع می شود. موج آلفا مرز بین ناخودآگاه و خودآگاه است. حالتی بین خواب و بیداری. این امواج سطح یادگیری و تمرکز را افزایش می دهد. موج آلفا در حقیقت با کاهش سطح کورتیزول، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و منجر به رفع خستگی و استرس روزانه می شود.

 

11. درک مطلب:

برای ماندگاری بیشتر مطالعات خود، ابتدا مطلب را درک کرده و کارکرد آن را بفهمید. فهمیدن مطلب در بازیابی مطالب به شما کمک شایانی خواهد کرد. اگر مطالعه شما فرمول ریاضی و فیزیک باشد؛ با انجام تمرینهای متفاوت کاربرد و کارکرد فرمول را درک کنید. اگر به دنبال یادگیری سریع زبان هستید؛ با مکالمه به زبان موردنظر و استفاده از آموخته های خود به یادگیری سریع زبان اقدام نموده اید.

 

یادگیری سریع برای موفقیت

 

بطور کلی زمانی می توان ارائه مطلب خوبی انجام داد؛ که به آن موضوع اشراف کامل داشته باشیم. کاربرد و کارکرد آن را درک کرده باشیم. تصور کنیم که سوالات احتمالی در رابطه با آن موضوع چه سوالهائی خواهد بود و خود را برای پاسخ به همه آن سوالها، با درک عمیق مطلب، آماده کنیم. درک عمیق مطلب با تکنیکهای یادگیری سریع امکانپذیر است.

در پایان این مقاله توصیه میکنم به مطالعه زندگینامه و مسیر زندگی افراد موفق ایران و جهان بپردازید. در آن مطالعات درخواهید یافت که یادگیری با روشهای ساده ای که در زمانهای گذشته مرسوم بوده، در شرایط کنونی، مفید نخواهد بود. همه افراد موفق امروز در دنیا با روشهائی به روز و با استفاده از تکنیکها و روشهائی منطبق با علم و تکنولوژی امروز به موفقیتهای چشمگیر رسیده اند.

 

افزایش مهارت در بازیابی مطالعات

 

یادگیری سریع امکانپذیر است. با استفاده از تکنیکهای آزموده شده و دوره های آموزشی مربوط به یادگیری سریع، با علم روز در زمینه یادگیری آشنا شوید و راهکارهائی که در آن دوره ها به شما آموخته می شود را به کار بگیرید. رویکرد و احساس شما قبل و بعد از یادگیری این تکنیکها متفاوت خواهد بود. با آموختن تکنیکهای یادگیری سریع درمی یابید که یادگیری می تواند بسیار آسانتر اتفاق بیفتد. چه دانش آموز باشید و چه برای کسب و کار خود نیاز به یادگیری مطالب جدید داشته باشید، این تکنیکها برای شما مفید خواهد بود. به عنوان مثال برای آماده شدن برای سخنرانی یا کنفرانسی که در پیش دارید با استفاده از تکنیکهای یادگیری سریع در زمان کوتاهتری به متن سخنرانی خود مسلط می شوید. هم اکنون برای موفقیت خود اقدام کنید.

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه آموزش تقویت حافظه مهارت کسب کنید دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

آخرین مقالات