کنترل استرس

راه های کنترل استرس چیست؟

 

استرس چیست

 

ما در این مقاله قصد داریم شما را با تعریف استرس، راه های کنترل استرس، درمان و علائم استرس،عوارض استرس و… آشنا کنیم. تا شما آن ها را به خوبی بشناسید و اگر با آن مواجه شدید بتوانید به خود کمک کنید تا استرس شما از بین برود. با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی با ما باشید تا کنترل استرس را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

استرس در واقع وضعیتی می باشد که یک نوع واکنش بیولوژیکی خاص را در بدن فرد ایجاد می کند. یعنی در بعضی مواقع که شما با مشکلات و چالش های سخت مواجه می شوید و فشار به شما وارد می شود بعضی از هورمون ها و مواد شیمیایی در بدن شما بیشتر می شود و همین اتفاق منجر به استرس و اضطراب در فرد می شود.

زمانی که فردی با استرس مواجه می شود باید سعی کند با به کارگیری راهکار های کنترل استرس که در اینجا به آن ها می پردازیم استرس خود را کاهش دهد زیرا زمانی که فرد نتواند استرس خود را کنترل کند و آن را کاهش دهد ممکن است با گذشت زمان مشکلات دیگری برای او به وجود بیاید و بدن او آسیب ببیند.

اگر به تندخوانی علاقمند هستید و می خواهید همزمان با کنترل استرس آن را فرا بگیرید مطلب آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را از دست ندهید.

راه های کنترل استرس عبارتند از:

 

1-نفس عمیق بکشید:

در مدیریت استرس سعی کنید زمانی که با استرس مواجه شدید برای کنترل استرس خود ابتدا یک نفس عمیق بکشید زیرا نفس عمیق باعث می شود هورمون های استرس کاهش پیدا کند و بعد از آن در کاهش ضربان قلب و فشار خون نیز تاثیر می گذارد.

سعی کنید به این صورت نفس عمیق بکشید:

ابتدا در حالی که دستتان روی سینه ی خود قرار دارد به آرامی در جایی بنشینید و سپس خیلی عمیق از طریق بینی نفس خود را به داخل بکشید به طوری که شش های خود را احساس کنید و بعد از انجام این کار نفس خود را برای چندین ثانیه حبس کنید و سپس نفس خود را به آرامی از دهان بیرون بیاورید به طوری که همه ی هوایی که داخل شش ها قرار گرفته بود کاملا تخلیه شوند. می توانید برای کنترل استرس خود این کار را چند بار انجام دهید.

 

2-ورزش کردن:

 

ورزش کردن

 

ورزش یکی از عواملی است  که بر روی کنترل استرس تاثیر می گذارد. زمانی که شما استرس دارید می توانید به مدت 20 الی 30 دقیقه ورزش های هوازی از جمله پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری را انجام دهید. زیرا ورزش باعث می شود هورمون های استرس کاهش پیدا کند و انجام ورزش های هوازی موجب افزایش ترشح هورمون اندورفین می شود که این هورمون به بهتر شدن حال شما کمک زیادی می کند.

پس سعی کنید زمانی که با استرس مواجه شدید ورزش کردن را کنار نگذارید و با انجام فعالیت های هوازی به بهتر شدن حال خود کمک کنید.

 

3-قرار گرفتن در یک فضای آرام و تصور کردن اتفاقات زیبا:

زمانی که با استرس مواجه شدید می توانید برای کنترل کردن آن ابتدا در یک محیط آرام و ساکت بنشینید و چشمان خود را ببندید سپس خود را در یک جای خیلی آرام همانند دریا در حالی که دارید قدم می زنید و صدای موج را می شنوید  تصور کنید سپس در حین تصور نفس عمیق بکشید و چندین بار این کار را انجام دهید تا استرس شما کم کم از بین برود. روانشناسان و مشاوران زیادی این کار را برای کنترل استرس به افرادی که دچار اضطراب و استرس می شوند توصیه می کنند.

 

4-خوردن غذاهای خوب:

سعی کنید از مواد غذایی که دارای ویتامین C می باشند در برنامه ی غذایی خود زیاد استفاده کنید زیرا ویتامین C موجب کاهش استرس می شود. امگا 3 نیز می تواند در مدیریت استرس موثر باشد که می توان آن را در ماهی های مختلف پیدا کرد.آجیل نیز یکی از مواد غذایی است که به کاهش و کنترل استرس کمک می کند. پس سعی کنید یک برنامه ی غذایی مناسب و سالم داشته باشید زیرا اگر رژیم غذایی سالمی را داشته باشید خیلی بهتر می توانید با استرس خود مقابله کنید.

 

ویتامین C

 

5-مثبت اندیش باشید:

سعی کنید همیشه به چیز های خوب و مثبت فکر کنید تا آن ها را جذب کنید. و از افکار منفی دوری کنید. و آنقدر تلاش کنید تا بتوانید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی بکنید و به جای استفاده از کلمه ی من نمی توانم  از واژه ی من می توانم استفاده کنید و آن را زیاد تکرار کنید تا برای همیشه به منفی نگری خود پایان دهید.مثبت اندیش بودن یکی دیگر از راه های تاثیر گذار بر روی کنترل استرس می باشد

 

برای درمان و کنترل استرس چه باید کرد؟

بعضی از کارها وجود دارد که با رعایت کردن آن ها فرد می تواند به استرس خود کاهش دهد. اما در بعضی مواقع آن کارها برای فرد اثری نمی گذارد و فرد نمی تواند آن ها را انجام دهد و اگر استرس او رفع نشود باید به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کند تا آن ها با بررسی مشکل فرد و ریشه یابی و علت استرس او از طریق رفتار درمانی و یا دارو درمانی به بیمار جهت کاهش استرس او کمک کند و او را با چندین جلسه مراجعه درمان کند.

 

علائم استرس و اضطراب عبارتند از:

 

1-نگرانی مفرط:

 

نگرانی مفرط

 

یکی از اصلی ترین علائم استرس و اضطراب نگرانی خیلی زیاد در فرد می باشد. نگرانی مفرط به این معناست که فرد با توجه به شرایط بد و اتفاقات سخت دچار استرس و اضطراب نمی شود بلکه در نگرانی مفرط فرد بدون ایجاد هیچ گونه اتفاق و به صورت روزمره مدام در حال نگرانی و استرس می باشد. زمانی که این نگرانی هر روز وجود داشته باشد و به مدت شش ماه ادامه یابد در واقع می توان آن را نگرانی مفرط نامید و یکی از علائم استرس و اضطراب در نظر گرفت.

 

2-احساس بیقراری:

احساس بی تابی و بی قراری در افراد به ویژه در کودکان و نوجوانان یکی از علت های استرس و اضطراب می باشد که اگر فرد هر روز احساس بی قراری و بی تابی را بدون هیچ دلیل خاصی داشته باشد و این احساس تا شش ماه اتفاق بیفتد فرد باید به روانشناس برای درمان خود مراجعه کند تا این علائم بیشتر نشوند.

 

3-احساس خستگی:

اگر شما همیشه احساس خستگی داشته باشید و دوست داشته باشید که همیشه بخوابید و هیچ فعالیتی انجام ندهید ممکن است دچار اضطراب و استرس شده باشید. که اگر این خستگی طولانی مدت شود با بی قراری همراه باشد باید حتما برای درمان خود به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض استرس (عدم کنترل استرس) چیست؟

 

1-اختلال در کارکرد ذهن:

زمانی که فردی با استرس مواجه می شود در عملکرد مغز او اختلالاتی به وجود می آید همچنین استرس موجب کاهش توانایی یادگیری در فرد می شود و اثرات زیادی بر روی حافظه و یادگیری می گذارد.استرس در واقع باعث نابود کردن و از بین بردن سلول های مغز می شود. بر اساس گزارشات انجام شده هیپوکامپ  در افرادی که دارای اختلال استرس می باشند به میزان 8 درصد کوچک تر از هیپوکامپ افراد سالم می باشد.

استرس در توانایی یادگیری کودکان تاثیر زیادی می گذارد و اختلالات زیادی برای کودک ایجاد می کند.

 

عوارض استرس

 

2-افزایش بیماری های قلبی و سکته:

استرس زیاد باعث افزایش ضربان قلب و اختلال در عملکرد قلب می شود و در نتیجه رگ های قلب را تنگ می کند. همچنین استرس موجب افزایش غلظت خون می شود و علاوه بر آن موجب بالا رفتن فشار خون نیز می شود و دچار تخریب لایه درونی رگ ها می شود و در نتیجه موجب سکته و بیماری های قلبی می شود.پس شما باید برای کنترل استرس خود بیشتر تلاش کنید تا با این مشکلات جدی که به بدن شما آسیب های خیلی شدیدی را ایجاد می کند مواجه نشوید.

 

3-عدم کنترل استرس موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود:

استرس در واقع سیستم ایمنی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و در نتیجه مبارزه با بیماری ها سخت تر می کند و بدن فرد نمی تواند با بیماری ها مبارزه کند و به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آن بیماری بر فرد غلبه می کند و زمانی که فرد دچار سرماخوردگی می شود به علت سیستم ایمنی ضعیف عوارض شدید تری را تجربه می کند.

علاوه بر آن استرس موجب تخریب فعالیت های سیستم ایمنی بدن فرد می شود و مشکلات جدی را برای فرد ایجاد می کند.

 

4-استرس مزمن موجب پیری می شود:

زمانی که فردی دچار استرس مزمن شده باشد با گذشت زمان در پیر شدن مغز تاثیر می گذارد  و با افزایش سن سلول های مغز کم کم از بین می روند و استرس نیز در تشدید آن بسیار موثر می باشد. استرس سد خونی مغز را مختل می کند و در نتیجه باعث می شود که سموم زیادی وارد مغز شود و موجب کاهش در یادگیری می شود و فرد در به یاد آوردن نیز دچار مشکل می شود.

 

5-عدم کنترل استرس باعث ایجاد مشکلات گوارشی و اضافه وزن می شود:

زمانی که فردی به استرس مزمن مبتلا است ممکن است دچار مشکلات گوارشی نیز شود. درد های شکمی، نفخ، اسهال، ترش کردن، سندرم روده ی تحریک پذیر از اصلی ترین نشانه های استرس مزمن می باشند و در موارد شدید تر استرس می تواند موجب زخم معده و ورم روده شود.

کورتیزول باعث انباشته شدن چربی های خطرناک شکمی می شود و در نتیجه فرد میل شدیدی به نمک و چربی و شکر پیدا می کند و همین امر موجب چاقی و اضافه وزن در افراد می شود.

 

6-استرس در روابط شما با دیگران تاثیر می گذارد:

زمانی که شما به استرس مبتلا باشید ممکن است این استرس بر روی ارتباطات شما با دیگران تاثیر بگذارد.زیرا استرس بر روی خواب شما تاثیر می گذارد و ممکن است باعث خستگی و بد اخلاقی شما شود و شما به همین علت نتوانید با دیگران رفتار خوبی داشته باشید.

 

7-عدم کنترل استرس موجب تشدید درد می شود:

 

اثرات استرس روی درد مفاصل

 

بسیاری از درد ها از جمله دردهای عضلانی، درد مفاصل و سردرد با استرس رابطه ی مستقیم دارند و زمانی که استرس شما زیاد باشد این درد ها تشدید می شوند. همچنین استرس می تواند موجب تشدید کمر درد نیز شود. پس در صورت داشتن اینگونه درد ها سعی کنید راه حلی برای کنترل استرس خود پیدا کنید تا درد های دیگر شما تشدید نشوند.

 

8-عدم کنترل استرس بر روی باروری و فعالیت جنسی اثر می گذارد:

استرس شدید می تواند بر روی توانایی جنسی مرد و میل جنسی زنان اثرات منفی از خود بر جای بگذارد و علاوه بر آن می تواند موجب شدید شدن سندرم پیش از قاعدگی شود و بر روی باروری زنان تاثیر می گذارد و ممکن است فرد در دوران بارداری دچار زایمان زودرس شود و همچنین استرس در سقط جنین نیز بسیار اثر می گذارد.

 

9-استرس بر روی پوست اثر می گذارد:

استرس زیاد می تواند موجب بروز کهیر، آکنه، صدفک و… در پوست افراد شود و همچنین می تواند موجب ریزش مو نیز شود. پس برای اینکه دچار این مشکلات نشوید و موهای خود را از دست ندهید سعی کنید استرس را از خود دور کنید.

 

چگونه استرس را کاهش دهیم؟

 

1-خواب خود را مدیریت کنید:

سعی کنید خواب کافی داشته باشید و آن را مدیریت کنید زیرا یک خواب کافی موجب رسیدن شما به آرامش می شود و به رفع استرس می پردازد. همچنین به محیط خواب خود توجه داشته باشید زیرا قرار گرفتن در یک محیط آرام باعث بهتر خوابیدن شما می شود.

 

2-شاد باشید و بخندید:

زمانی که استرس به سراغتان می آید سعی کنید خود را سرگرم کنید و در کنار دوستان و یا خانواده خود بروید و با آن ها بخندید تا حال و هوایتان عوض شود. همچنین سعی کنید کارهایی را انجام دهید که موجب سرگرم شدن شما می شود و استرس را از شما دور می کند.می توانید به تماشا کردن یک فیلم خنده دار نیز برای رفع استرس خود بپردازید.

 

3-عبادت و یوگا:

سعی کنید زمانی که دچار استرس می شوید با خدای خود راز و نیاز کنید و از او بخواهید که به شما کمک کند. علاوه بر عبادت و رازو نیاز با خدا می توانید به کلاس های یوگا بروید زیرا یوگا موجب کاهش استرس می شود و به شما در کنترل استرس بسیار کمک می کند. اگر به کلاس های یوگا دسترسی ندارید می توانید خودتان به مدت 20 دقیقه در یک محیط آرام بروید و سکوت کنید و به چیزهای مثبت فکر کنید تا استرس از شما دور شود و شما دوباره به حالت طبیعی برگردید.

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه آموزش تقویت حافظه مهارت کسب کنید دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

آخرین مقالات