نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یعنی یک تیر و چند نشان! نقشه ذهنی یک طرحواره است اما چیز عجیب و غریبی نیست! کسانی که قرار است سخنرانی انجام دهند، افرادی که می خواهند در یک جلسه شرکت کنند و حتی برای شرکت در آزمون، نیاز به یک نقشه در ذهن خود دارند. نقشه ای که به تمرکز آنها در رسیدن به هدف کمک می کند. نقشه ای که به ظاهر چند خط و خطوط ساده است اما دنیایی مهم در دل آن نهفته است. با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی به مدیریت آقای سیامند احمدزاده با ما باشید تا مهارت نقشه ذهنی را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

 

نقشه ذهنی

اگر به تندخوانی علاقمند هستید و می خواهید همزمان با نقشه ذهنی آن را فرا بگیرید مطلب آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را از دست ندهید.

نقشه ذهنی در یک نگاه

نمودارهای درختی را که دیده اید، نقشه ذهنی دقیقاً چیزی مانند آن است. این نمودار قرار است برای بیان کردن کلمات، ایده ها و یک سری فعالیت ها در نظر گرفته شود. این ایده ها مربوط به یک کلید واژه مشخص هستند. در حل مسئله، نقشه ذهنی سبب می شود تا تصمیم گیری و نوشتن آسانتر شود. در واقع نقشه ذهنی را می توان یک تکنیک در نظر گرفت که می تواند ما را از سر در گمی خارج نماید.

 

نقشه ذهنی پلی از تصمیم گیری تا تصمیم سازی!

یکی از موارد استفاده از نقشه ذهنی برای حل مسئله است از مسائل ساده گرفته تا پیچیده!

مایند مپ سبب می شود تا تصمیم گیری تبدیل به تصمیم سازی شود! بگذارید در این زمینه کمی بیشتر صحبت کنیم. وقتی شما در مورد یک مساله نیاز به تصمیم گیری دارید، در واقع مانند این است که یک سری موارد روی میز چیده شده است که قرار است از بین آنها انتخاب کنید! یعنی مواردی که از پیش تعیین شده اند و شما تنها اجازه استفاده از آنها را دارید. اما نقشه ذهنی به تصمیم سازی کمک می کند یعنی شما به واسطه مواردی که روی میز چیده شده است ترکیب جدیدی ایجاد می کنید و در واقع یک تصمیم را می سازید! ساختن تصمیم بدون داشتن نقشه و نمودار امکانپذیر نیست.

از نقشه ذهنی در دنیای مدیریت جلسات و ارتقای تفکر استراتژیک نیز استفاده می شود و بخش مهمی از اصول مدیریت جلسات است. دقت کنید که مصور سازی ایده ها خود نیمی از راه است.

پرورش خلاقیت به واسطه نقشه های ذهنی صورت می گیرد به طوری که سبب می شود ایده ها پر و بال بگیرند و رابطه بین اجزای مختلف یک مجموعه مشخص شود! این موضوع سبب می شود که حافظه نیز تقویت شود.

اولویت بندی کارها از حل هر مسئله ای مشکلات خاص خود را دارد و یکی از مهمترین فواید نقشه ذهنی نیز وابسته به همین طبقه بندی درست است.

 

چطور نقشه ذهنی بکشیم؟

حالا که توضیحات لازم در مورد نقشه ذهنی داده شد باید بدانیم که اصلاً این نقشه چطور باید ترسیم شود؟ در این دنیا همه چیز نیاز به تمرین دارد، از یادداشت برداری گرفته تا شیوه های گسترده مستند سازی! بنابراین نقشه کشی ذهنی نیز بخشی از این رویکرد است. وقتی نقشه کشی ذهنی کشیده می شود ایده ها در ذهن شفاف تر می شوند، آموزش اثر بخش تر شده و انتقال مطالب نیز سریع تر می شوند. همه اینها یعنی زمان به درستی مدیریت می شود و در نهایت تصمیم گیری هوشمندانه تر است.

برای ترسیم نقشه ذهنی هم نرم افزار وجود دارد و هم قلم و کاغذ اما آنچه مهم است راه و روش و نکاتی است که باید رعایت شود:

1-      کلمات قدرتمند هستند! اولین گام این است که در انتخاب کلمات دقت صورت بگیرد. در واقع یک یا دو یا چند کلمه قرار است به جای چندین پاراگراف استفاده شود پس انتخاب آنها باید عمیق باشد. مفهوم کلمات باید دقیق مشخص شود.

2-      خط و خطوط را جدی بگیرید! وقتی صحبت از نقشه است یعنی قرار است به واسطه یک سری ابزارها نقاشی کنیم! ابزارهای بصری و خط و خطوط ها بسیار مهم هستند پس حتی اگر یک نقاشی ساده هم بلد نیستید باید همین حالا دقت کنید و آیکون های ساده را یاد بگیرید.

3-      تنوع در رنگها: روانشناسی رنگ ها در ترسیم نقشه ذهنی نیز ورود کرده اند. اینکه همه نوشته ها در یک رنگ و در یک اندازه باشند اصلاً پیشنهاد خوبی نیست پس سعی کنید دقت داشته باشید که دسته بندی درستی از رنگ ها و ابعاد برای نوشته ها در نظر بگیرید.

4-      خساست نکنید! برای ترسیم مایند مپ نیاز به فضای کافی دارید، گاه در میانه راه مسیر عوض می شود و فضای بیشتری نیاز است بنابراین بهتر است از همان ابتدا کاغذ بزرگی در نظر بگیرید و خودمان را درگیر کارهای نصف و نیمه نکنید.

 

مایند مپ

 

بیایید با هم یک نقشه ذهنی ترسیم کنیم!

در توضیح هر مسئله ای، هیچ چیز بهتر است مثال های کاربردی نیست!

برای نقشه ذهنی در ابتدا نیاز به کاغذ دارید که بهتر از بدون خط باشد. خودکار های رنگی و ماژیک خود را نیز ردیف کنید.

1-     مرکز کاغذ را پیدا کنید و تیتر یا موضوع اصلی خود را به صورت فشرده در حد یک الی دو کلمه در مرکز کاغذ بنویسید.

2-     در مورد زیر موضوع اصلی خود فکر کنید و بگویید که این موضوع شامل چند زیر شاخه است. مثلاً 4 زیر شاخه برای موضوع اصلی دارید بنابراین 4 شاخه با 4 رنگ خودکار به سمت های مختلف بکشید و زیر موضوعات را مختصر در کنار هر شاخه بنویسید. تا به اینجای کار یک درخت با 4 شاخه داریم.

3-     در این محله هر یک از زیرشاخه ها خودشان موضوع اصلی هستند، یعنی الان باید زیر شاخه ها خودشان به زیرشاخه های ریزتر تقسیم بندی شوند. مثلاً برای زیر موضوع شمار یک دو شاخه بکشید و آیتم های آن را بنویسید و این کار را برای زیر شاخه ها تکرار کنید. تکرار شاخه به اندازه آیتم آن است. برخی یک مورد و برخی بسیار است.

4-     حال نوبت به آیتم های مشترک است. برخی از آیتم ها در دو زیرشاخه یکسان مورد استفاده هستند که خط چین گزینه خوبی برای اتصال آنها به هم خواهند بود. اگر خودکارهای رنگی استفاده کنید درخت شما زنده تر است.

 

ترسیم نقشه ذهنی

 

چرا نمی توانم نقشه ذهنی منسجم رسم کنم؟

یک سری نکات وجود دارد که احتمالاً آنها را رعایت نمی کنید!

مثلاً هر خط یا شاخه ای که می کشید باید شامل یک کلمه کلیدی کوتاه باشد پس یاد بگیرید که سریع سراغ اصل مطلب بروید. اینکه برای یک شاخه چند کلمه کلیدی بگذارید کارتان سخت می شود.

استفاده از تصاویر نمادین را جدی بگیرید! بسیاری از افراد فکر می کنند نمادها به کار نمی آیند اما این طرز فکر اشتباه است . نمادهای ساده را یاد بگیرید و بکشید قرار نیست کسی شما را بابت نقاشی که می کشید بازخواست کند!

رنگ ها بسیار مهم هستند. کسانی که یک خودکار تک رنگ دارند و قرار است نقشه ذهنی بکشند یا موفق نمی شوند یا دیر موفق می شوند. به بیمارستان که می رویم خطوط رنگی ما را به هدف میرساند پس خطوط رنگی مهم و تاثیر گذار بر روی حافظه هستند.

مرکز صفحه خود را درست انتخاب کنید. باید محوره ایده های شما مشخص باشد محور بسیار کمک کننده است.

اگر حوصله کاغذ و قلم را ندارید به سراغ نرم افزار های مایند مپ بروید. Coggle ، XMind  ،MindManager  ، Ayoa گزینه های خوبی هستند و کار را برای شما تمیز تر و راحت تر انجام می دهند.

 

فرق نقشه ذهنی و نقشه مفهومی

نام دیگر نقشه ذهنی مایند مپ است اما با نقشه مفهومی فرق دارد!

در دنیای نقشه ذهنی قرار است ساختار شعاعی ایجاد شود. در واقع یک موضوع به شکل کلیدی و محوری ارزیابی می شود و جنبه های مختلف آن سنجیده می شود. حال فرض کنید شما ساختار شعاعی را رعایت نکرده اید، تنها تعدادی مفهوم دارید و هر یک به مفهوم دیگر متصل هستند و بین مفاهیم یک سری رابطه ها ایجاد شده است. در چنین شرایطی شما نقشه مفهومی دارید نه نقشه ذهنی!

 

فرق نقشه ذهنی و نقشه مفهومی

 

بازه های مرور نقشه ذهنی

اینکه نقشه ذهنی را بکشید و خوشحال باشید که کار تمام شده است درست نقطه شکست شماست!

این درخت ها آمده اند تا جمع بندی بهتری برای پروژه شما صورت بگیرد. در واقع یکی از پرتکرار ترین مایند مپ مربوط به کنکور است و زمانی که قرار است جمع بندی صورت بگیرد و روزهای نزدیک به کنکور هستید. در این شرایط باید بازه های مرور را برای نقشه ذهنی به دقت ارزیابی کنید.

اولین دوره پس از اتمام ترسیم است. یعنی دقیقاً همان لحظه که کار مایند مپ شما تمام شد مرور کنید که همه چیز سر جای خود قرار دارد یا نه که معمولاً قرار دارد!

دوره دوم یک روز پس از ترسیم مایند مپ است! دقیقاً فردای روزی که ترسیم را انجام داده این متوجه می شوید که یک زیرشاخه اشتباهی رسم شده است و در واقع در فاصله 24 ساعت ذهن شما توانسته یک لامپ جدید روشن کند.

دوره سوم یک پس از ترسیم است! در این دوره شما نسبت به برخی از زیر شاخه ها مردد هستید، چرا ؟ چون یک هفته را نقشه ذهنی که کشیده اید کار کرده اید و احساس راحتی نمی کنید!

دوره چهارم یک ماه پس از ترسیم است. در این دوره معمولاً آزمون و خطا طی شده است و دیگر میدانید کدام شاخه ها نیاز به تغییر و کدام نیاز به ثبات دارند.

در دوره پنجم که معمولاً سه ماه پس از ترسیم است شما نیمی از راه را رفته اید و عملکرد خود را سنجیده اید و ایده های شما پر و بال گرفته اند و احتمالاً بسیار خوشحال هستید.

در دوره آخر که یک سال پس از ترسیم است در واقع به فکر ارتقای مایند مپ هستید و ایده هایی که قرار است اضافه کنید به حدی است که می توانید از درخت خود انتظار میوه های رسیده و شیرین داشته باشید!

 

مزایای نقشه ذهنی در ابعاد مختلف

 

نقشه ذهنی در دنیای اطلاعات

وقتی از نقشه ذهنی برای مطالعه کردن استفاده می کنید، یاد میگیرید حداقل روزی 15 دقیقه کتاب بخوانید در صورتی که تا همین دیروز همش فکر میکردید که هیچ زمانی ندارید! این روش به شما کمک می کند تا حافظه کوتاه مدت و بلند مدت خود را موازی پیش ببرید و در واقع اطلاعات آسانتر در ذهن شما نقش می بندد. شما می توانید مطالبی که خوانده اید را به سادگی به یاد بیاورید چون نقشه آن در ذهن شما حک شده است.

 

نقشه ذهنی در دنیای اطلاعات

نقشه ذهنی در دنیای یادگیری

یادگیری به خصوص پیش از کنکور بسیار مهم است و به نظر من هیچ یک از نفرات اول کنکور بدون نقشه ذهنی نمی توانند به هدف خود دست یابند. دقت کنید که این روش سبب می شود تا خلاصه نویسی را به خوبی یادگیر بگیرید و این یادگیری در وضعیت عمیق ارزیابی می شود. کمک می کند تا مرور ساده ای روی اطلاعات داشته باشید. از سوی دیگر اهداف شما مشخص می شود و می دانید که باید روی چه مطلبی تسلط کافی داشته باشید. مایند مپ به شما کمک می کند تا ساختاربندی خوبی روی درس داشته باشید و اطلاعات غیر ضروری را حذف کنید و این موضوع بسیار پر اهمیت است.

 

نقشه ذهنی در دنیای مدیریت

مدیریت دنیای پیچیده ای دارد، یک مدیر مسئولیت های سنگینی دارد که گاه سبب فراموشی می شود و یک فراموشی ساده کار را بسیار دشوار می کند. مدیریت دنیای است که شخص به واسطه آن می تواند برای همه پرسنل موقعیت مشخصی را فراهم سازد. مایند مپ در دنیای مدیریت نقش پارو برای قایق دارد. قایق بدون پارو حرکت نمی کند و در جا می زند.

 

نقشه ذهنی در دنیای کسب و کار

کسانی که به تازگی وارد یک کسب و کار می شوند نباید رفتارهای هیجانی داشته باشند و نقشه ذهنی کمک می کند تا هر ایده ای دقیقاً در بخش درست خود اجرا شود. البته که نقشه هایی که برای دنیای کسب و کار کشیده می شود بسیار پیچیده بوده و با طرح های توجیه اقتصادی همراه است و نقش مهمی در اجرای کار دارد. بهتر است بدانید که موقعیت این نقشه ها وابسته به سطح قابل قبولی هستند که می توانند عملکرد مناسبی داشته باشند.

 

نقشه ذهنی در دنیای کسب و کار

 

کلام آخر: نقشه ذهنی کلید هر قفلی است!

ساختار دهی و نظم دادن به زندگی، تحصیل، کار، تفریح و هرچه که فکرش را می کنید نیاز به یک نقشه دارد. در واقع این نقشه است که کلیدی برای درب های بسته است و می تواند اثر بخشی بی نظیری داشته باشد. اینکه می گویند فلانی عصای دست من است دقیقاً اشاره به همین نقشه ذهنی دارد!

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه نقشه ذهنی مهارت کسب کنید  دوره آموزش نقشه ذهنی موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

آخرین مقالات