تند خوانی

 

تند خوانی چیست و با چه تکنیک هایی می توان به یک فرد تند خوان تبدیل شد

مسلما مهارت تند خوانی مهارتی است که به شما کمک می کند تا حجم بالایی از مطالب را در مدت زمانی کوتاه بخوانید. این مهارت علاوه بر اینکه موجب بازدهی بالاتر شما در مورد مدت زمان مطالعه می شود با تقویت حافظه نیز همراه است.
برخی افراد به غلط فهم عمیق مطلب را با خواندن کند و صرف زمان زیاد برای مطالعه آن معادل می دانند؛ در حالی که مطابق نتایج برخی پژوهش های علمی در این زمینه، تند خوانی در عین حال فهم عمیق مطلب را نیز میسر می کند و نه تنها در درک مطلب خللی وارد نمی نماید بلکه با افزایش تمرکز درک بهتر آن را نیز تسهیل می کند. در این متن به بررسی برخی مسائل پیرامون مهارت تند خوانی می پردازیم، برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه تا انتها با ما همراه باشید.

 

هم اکنون میتوانید در دوره آموزش تند خوانی موسسه آقای تند خوانی شرکت نمایید.

 

تعریف تندخوانی

 

تعریف تند خوانی

به گفته یکی از متخصصان برجسته در حوزه تند خوانی، ابی مارکس بیل (Abby Marks Beale)، این مهارت می تواند به شکل زیر تعریف شود:
تند خوانی، مجموعه استراتژی های ذهنی و آگاهانه است که می تواند سرعت مطالعه فرد را (در شرایط خاص) افزایش یا کاهش دهد. این مهارت استفاده کارآمدتر از مغز، چشم ها، گوش ها و دهان میسر نموده و می تواند سرعت مطالعه را حتی تا سه برابر افزایش دهد در حالی که قدرت درک مطلب را نیز بالاتر می برد.”
با توجه به این تعریف مشخص می شود که مهارت تند خوانی مهارتی مرتبط با مغز، چشم ها، گوش ها و دهان فرد است. در سال 1990 سرعت مطالعه افراد به طور متوسط بین 200- 250 کلمه در هر دقیقه تخمین زده شده است؛ حال سوال این است که این سرعت مرتبط به برخی از مهم ترین اعضای بدن را چگونه می توان افزایش داد و به یک فرد تند خوان تبدیل شد؟
پیش از بررسی روش ها و تکنیک های تند خوانی بهتر است موضوع را به صورت ریشه ای تر موشکافی کرده و عوامل کند خوانی را شناسایی کنیم. مطمئنا شناسایی و حذف عوامل کند خوانی خود گام مهم و بسیار بزرگی برای پیشروی در مسیر تند خوانی محسوب می شود.

 

چگونه عوامل کند خوانی را از بین ببریم؟

 

 • چشم خوانی را جایگزین بلند خوانی کنید

 

 

افرادی که یک مطلب را با صدای بلند می خوانند در صورت اختصاص بیشترین انرژی و تمرکز برای این کار نیز نمی توانند بیش از حدود 300 کلمه را در یک دقیقه ادا کنند؛ علت این موضوع به دلیل محدودیت سرعت سیستم گفتاری انسان است. اگر فردی بتواند مطالعه با چشم (چشم خوانی) را که به صامت خوانی نیز معروف است جایگزین بلند خوانی نماید مطمئنا سرعت مطالعه و درک مطلب او به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
لازم به ذکر است که لب خوانی نیز صامت خوانی محسوب نشده و می تواند سرعت مطالعه شما را پایین بیاورد. لب خوانی عادت غلط برخی افراد در مطالعه است که در کنار تاثیر بر سرعت مطالعه، درک مطلب را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر سو قرار می دهد پس برای حذف عوامل کند خوانی باید لب خوانی را نیز کنار گذاشته و فقط به شیوه چشم خوانی به مطالعه بپردازید.

 

 • کلمه خوانی نکنید

شاید از همان سالهای اولی که شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کرده اید به شما گفته شده است که برای خواندن یک جمله تک تک کلمات آن را بخوانید. برخی بر این تصورند که خواندن متن به صورت کلمه به کلمه می تواند درک مطلب را بالاتر ببرد اما جالب است بدانید که این کار دقیقا برعکس عمل می کند؛ به عبارتی مغز شما برای درک مطلب نیاز به درک معنا دارد که این مسئله با درک معنای جمله میسر می شود نه درک معنای تک تک کلمات آن. تمرکز بر معنای جملات بدون توجه به کلمه به کلمه متن می تواند یکی دیگر از عوامل کند خوانی یعنی کلمه خوانی را از بین ببرد.

 

 • از برگشت به عقب غیر ارادی چشم جلوگیری کنید

شاید بسیاری از شما این تجربه را در مطالعه داشته باشید که گاهی اوقات چشم تان به طور ناخودآگاه به عقب بازگشته و جملاتی که چند لحظه پیش خوانده بودید را دوباره می خوانید. برای برطرف کردن این مشکل، که یکی دیگر از عوامل کند خوانی محسوب می شود، پیشنهاد می کنیم که متن را با یک خودکار یا انگشت خود دنبال کنید. پس از مدتی دیگر نیازی به این کار نبوده و چشم شما به مطالعه بدون بازگشت به عقب عادت خواهد کرد.
گم کردن خط و سرگردانی چشم در میان خطوط نیز مشکل مشابهی است که می تواند موجب کند خوانی شود. برای کنترل این مسئله نیز می توانید از یک کتاب با ضخامت کم یا یک مقوا و یا یک برگه کاغذ استفاده و آن را در پایین یا در بالای خطی که می خوانید قرار دهید.

 

 • از مکث بیش از حد چشم بر روی کلمات خودداری کنید

 

خودداری از مکث بیش از حد چشم بر روی کلمات
چشم به طور متوسط می تواند در هر ثانیه 4 کلمه را بخواند، به عبارتی از هر ثانیه یک چهارم آن به مکث روی یک کلمه اختصاص می یابد و در مجموع خواندن 240 کلمه در هر دقیقه میسر می شود. اما تحقیقات تجربی نشان داده اند که سرعت مطالعه افراد به خصوص افرادی که از تکنیک ها و فنون تند خوانی آگاهی ندارد کمتر از 240 کلمه در دقیقه است علت این موضوع همان مکث بیش از حد چشم بر روی کلمات است که علاوه بر کاهش سرعت مطالعه می تواند به خستگی چشم نیز بیانجامد. افرادی که این عامل را تحت کنترل نداشته و بیش از اندازه بر روی کلمات مکث می کنند اغلب به دلیل خستگی چشم ها مطالعه طولانی مدتی نیز نمی توانند داشته باشند و مطالعه به منزله یک قرص خواب آور برای آنها عمل می کند.

 

 • محدوده دیدتان را وسیع تر کنید

 • وقتی با محدود دید وسیع تری به یک متن پیش از مطالعه آن، نگاه می کنید تعداد کلماتی که می بینید و توسط آنها از متن یک درک اولیه بدست می آورید بیشتر می شود این موضوع تاثیر مستقیمی بر افزایش سرعت مطالعه شما دارد. این در حالی است که با داشتن یک دید محدود مسلما درک شما از کلیت متن کمتر و در نتیجه سرعت مطالعه کندتری خواهید داشت.
 • اما محدود دید را در این زمینه چگونه می توان وسیع تر کرد؟ یک تمرین عالی برای این کار می تواند تمرینی به شرح زیر باشد:
 • تعدادی کلمه را کنار هم نوشته و به این کلمات نگاه کنید
 • فاصله بین کلمات را بیشتر نموده و مجدد به آنها نگاه کنید
 • فاصله را دوباره بیشتر و به کلمات نگاه کنید
 • در ابتدا شاید با ایجاد فاصله بین کلمات چشمان شما برای دیدن آنها اذیت شود اما با تکرار این پروسه چشم عادت می کند که با نگاه به یک نقطه کلمات چپ و راست آن نقطه را نیز ببیند. این روش یک روش کارآمد برای داشتن یک محدود دید وسیع در مطالعه است و می تواند تاثیر قابل توجهی بر افزایش سرعت مطالعه داشته باشد.

 

فنون افزایش تمرکز به هنگام تند خوانی

 

افزایش تمرکز به هنگام تند خوانی

 

ارتباط تنگاتنگ بین داشتن تمرکز بالا و تند خوانی بر همگان روشن است اما چگونه و به چه روش هایی می توان تمرکز خود را به هنگام مطالعه افزایش داد و از این رو در جهت تند خوانی و افزایش سرعت مطالعه نیز گام برداشت؟ علاوه بر مطالعه کردن داشتن تمرکز بالا در هر زمینه، شغل، تحصیل و …، موجب افزایش بازدهی و عملکرد بهتر نیز می شود. با فنونی همچون آنچه در زیر آورده شده است می توانید تمرکز خود را هنگام مطالعه بالاتر ببرید:

 

 • انگشت خود را به عنوان راهنمای چشمتان به کار گیرید

شما می توانید از انگشت خود برای افزایش تمرکز و سرعت مطالعه تان استفاده کنید؛ البته علاوه بر انگشت یک مداد یا خودکار نیز در این زمینه کمک کننده است. همانطور که در بالا نیز گفته شد یکی از عوامل کند خوانی سردرگمی میان خطوط و بازگشت به عقب در مطالعه یک متن می باشد، با استفاده از انگشت یا یک مداد یا خودکار می توانید از این عوامل جلوگیری کرده و تمرکز خود بر مطالعه را افزایش دهید. البته برخی افراد در ابتدا شاید با این فن احساس راحتی نکرده و دچار حواس پرتی شوند اما مرور زمان و عادت این مشکل را حل خواهد کرد.

 

 • تا جایی که امکان دارد عوامل حواس پرتی را حذف کنید

 

عوامل حواس پرتی

 

 تند خوانی و انواع تکنیک های آن

عواملی که به هنگام مطالعه باعث حواس پرتی می شوند را می توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول عوامل غیر قابل کنترل هستند که از جمله این عوامل می توان به صدای شکستن ظرفی در آشپزخانه یا هر عامل ناگهانی و غیر قابل پیش بینی دیگر که باعث حواس پرتی می شود اشاره کرد؛ دسته دوم عوامل قابل کنترل همچون صدای زنگ موبایل را شامل می شود. مسلما در مورد عوامل غیر قابل کنترل راه حلی برای حذف وجود ندارد اما در مورد عوامل حواس پرتی قابل کنترل می توان با برخی راهکارها تمرکز هنگام مطالعه و در نتیجه سرعت مطالعه را افزایش داد؛ به عنوان مثال خاموش کردن تلفن همراه در مدت زمان مطالعه راهکاری است که عوامل حواس پرتی چون زنگ خوردن تلفن همراه، هشدار دریافت پیامک و ایمیل و غیره را حذف و به مطالعه با خیال آسوده، متمرکز تر و سریع تر کمک می کند.

 

 • هنگام مطالعه موسیقی بی کلام گوش دهید

 

هنگام مطالعه موسیقی بی کلام گوش دهید
گوش دادن به موسیقی در هنگام مطالعه در مورد برخی افراد می تواند تاثیر مثبت و در مورد برخی دیگر تاثیر منفی در افزایش تمرکز داشته باشد. نکته ای که در اینجا وجود دارد تناسب بین نوع متن و موسیقی انتخاب شده است به عبارتی علاوه بر اینکه موسیقی گزینش شده برای گوش دادن به هنگام مطالعه باید بی کلام و آرامش بخش باشد، این موسیقی بایستی با نوع متن نیز متناسب باشد تا افزایش تمرکز و به مراتب افزایش سرعت مطالعه و تند خوانی با این فن را فراهم سازد. اگر جزو افرادی هستید که این راهکار باعث افزایش تمرکز تان نمی شود آن را حذف کنید.

 

– پس از هر یک ساعت مطالعه 5 الی 10 دقیقه استراحت کنید

در مورد مطالعه های طولانی مدت پس از گذشت یک ساعت بایستی استراحت کوتاهی در حد 5 الی 10 دقیقه را مدنظر داشته باشید تا خستگی باعث کاهش میزان تمرکزتان نشود، مدت زمان 5 الی 10 دقیقه برای این منظور مناسب ترین مدت زمان پیشنهادی است و نبایستی بیش از آن برای استراحت وقت گذاشت. در صورتی که استراحت های کوتاه در بین مطالعه های طولانی مدت را حذف کنید تمرکزی که در ابتدای مطالعه داشتید را به دلیل خستگی از دست خواهید داد.

 

تند خوانی چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

 

مزایا و کاربردهای تندخوانی

 

برخی افراد وقتی به مطلبی در مورد تند خوانی بر می خورند اولین سوالی که به ذهن آنها خطور می کند این است که اصلا چرا باید اصول و قواعد تند خوانی را آموخت و یادگیری این مهارت چه اهمیت و کاربردهایی می تواند داشته باشد؟ در اینجا به برخی از مزایا و کاربردهای یادگیری مهارت تند خوانی می پردازیم:

 

 • تند خوانی موجب تقویت حافظه می شود

در بسیاری از منابع یادگیری اصول تند خوانی به مزیت بسیار مهم این مهارت یعنی تقویت حافظه اشاره شده است. اما چه ارتباطی بین تند خوانی و تقویت حافظه می تواند وجود داشته باشد و این مزیت از کجا نشات می گیرد؟
همانطور که در بالا گفتیم تند خوانی با به کارگیری چند عضو بدن شامل مغز، گوش ها، چشم ها و دهان به صورت همزمان میسر می شود، مغز شخص تند خوان به دلیل به چالش کشیده شدن کارایی بیشتری یافته و تقویت می شود. در حقیقت همانطور که در مورد سایر اعضای بدن با به گیری بیشتر و پرورش، عضو تقویت می شود، با آموزش و بکارگیری مهارت تند خوانی نیز مغز فرد تقویت شده و در حالت کلی فعالیت بخش های مختلف آن بیشتر می شود؛ حافظه یکی از مهم ترین بخش های مغز انسان است که با تقویت مغز این بخش نیز به عنوان یک زیر مجموعه تقویت می شود.

 

 • تند خوانی قدرت تمرکز را افزایش می دهد

تحقیقات تجربی نشان داده اند که میانگین سرعت مطالعه افراد حدود 200 کلمه در دقیقه است در حالی که اغلب افراد می توانند به طور متوسط سرعتی حدود 600 کلمه در دقیقه را نیز در این مورد داشته باشند. اما علت این کاهش توانایی چه می تواند باشد؟
اینکه افراد نمی توانند سرعت مطالعه خود را در حد بیشترین توان مغزشان افزایش دهند دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد، یک اینکه آنها از روش های مطالعه مدرن استفاده نمی کنند و به همان روش سنتی خود به مطالعه می پردازند و دوم اینکه تمرکز کافی را برای انجام این کار ندارند. مورد اول با یادگیری اصول تند خوانی و حذف عوامل کند خوانی میسر است و مورد دوم یعنی کار کردن روی تمرکز ذهنی می تواند یک مزیت مهم برای تند خوانی محسوب شود. به عبارتی وقتی فرد با تمرکز بیشتر اقدام به مطالعه می کند و در راستای تقویت قدرت تمرکز خود گام بر می دارد این تقویت موجب افزایش کارایی و سطح بالای عملکرد او در انجام سایر امور روزمره نیز می شود.

 

– تند خوانی اعتماد به نفس فرد را به طور قابل توجهی افزایش می دهد

وقتی قدرت بالایی در مطالعه داشته و از این طریق دانش خود را بیشتر می کنید به نوعی رضایت از خود و اعتماد به نفس نیز دست می یابید. پس تند خوانی تاثیر مستقیمی بر افزایش اعتماد به نفس شما نیز دارد.

 

 • تند خوانی با افزایش قدرت تفکر همراه است

وقتی تند خوانی با تقویت مغز همراه باشد و مغز کارایی بالایی برای طبقه بندی اطلاعات ورودی داشته باشد توانایی بالایی در تفکر و ایجاد ارتباط میان اطلاعات را نیز می یابد و این به نوعی افزایش قدرت تفکر قلمداد می شود. افزایش قدرت تفکر می تواند به حل راحت تر مسائل در زندگی نیز کمک می کند و از این رو مهارت حل مسئله افراد نیز بالاتر می رود.

 

 • تند خوانی انگیزه را نیز بیشتر می کند

وقتی شما با فراگیری اصول تند خوانی قدرت بالایی در مطالعه یافته و روزانه بتوانید چندین کتاب مطالعه کنید انگیزه بیشتری برای خواندن یافته و تمایل دارید بیشتر و بیشتر مطالعه نمایید.

 

تکنیک اسکن کردن (Scanning) برای تقویت مهارت تند خوانی

حال که با برخی نکات و اصول اولیه و مزایای تند خوانی آشنا شدیم بهتر است برخی از مهم ترین تکنیک ها در مورد این فرآیند را برای مطالعه سریع یاد بگیریم. یکی از مهم ترین تکنیک ها برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان Scanning متن است. این تکنیک با تکنیک مرور سریع (Skimming) تفاوت داشته و روش بسیار آسان تری نسبت به آن محسوب می شود. در روش اسکن کردن متن چشم و مغز فرد تند خوان در مواجه با یک متن به دنبال برخی داده ها و اطلاعات به خصوصی می رود. Scanning تکنیکی است که خود به چند نوع تقسیم می شود:

 • اسکن به روش یک انگشتی

در این تکنیک برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان کافی است از شخصی دیگر بخواهید که در صفحه ای از یک کتاب کلمه ای را مشخص کند و شما با استفاده از یک انگشت خود به صورت افقی یا عمودی آن کلمه را بیابید. به همین سادگی خواهید توانست قدرت مغز و چشم خود را برای مطالعه سریع تقویت کنید.

 • اسکن به روش سه انگشتی

در این نوع تکنیک اسکن کردن متن نیز همچون نوع قبلی عمل خواهید کرد، تنها تفاوتی که وجود دارد این است که از سه انگشت خود بر روی یک متن و برای پیدا کردن سه کلمه تعیین شده استفاده خواهید نمود. روش اسکن سه انگشتی نسبت به اسکن یک انگشتی حرفه ای تر بوده و شما را قادر خواهد ساخت که با دو یا سه بار حرکت دادن انگشتان بر روی صفحه، کل صفحه را برای یافتن کلمات مشخص شده مورد بررسی قرار دهید.

 • اسکن به روش چهار انگشتی

در اسکن چهار انگشتی که از اسکن سه انگشتی نیز حرفه ای تر است با یک بار حرکات انگشتان بر روی متن بایستی بتوانید کلمات مشخص شده را بیابید. انجام این کار برای کسانی که اسکن به دو روش قبل را انجام نداده و به اندازه کافی تمرین نکرده اند دشوار و حتی غیر ممکن است. پیشنهاد ما این است که برای تمرین تکنیک اسکن کردن متن ابتدا از روش اول شروع کرده و پس از تسلط به آن به سراغ روش دوم و در نهایت به انجام روش سوم اقدام کنید؛ پیشروی مرحله به مرحله در این مورد به تقویت مغز و چشمان شما بدون ایجاد فشار بیش از حد، خستگی و دلزدگی کمک می کند.
در روش اسکن کردن متن به روش چهار انگشتی بایستی چهار انگشت خود را به گونه ای روی صفحه حرکت دهید که کل خط را در برگیرد. با حرکت از سمت بالا به پایین به صورت یک خط راست یا به صورت S شکل می توانید کلمات مشخص شده را به راحتی بیابید.

 

تند خوانی مجلات برای تقویت مهارت تند خوانی

 

تند خوانی مجلات

 

تند خوانی مجلات به خصوص مجلاتی که از کلیت محتوای آنها آگاهی دارید خود به نوعی تکنیک برای تقویت مهارت تند خوانی محسوب می شود. به عبارتی تند خوانی مجلات را می توانید به نوعی دست گرمی برای تند خوانی انواع کتاب به شمار آورید. البته در تند خوانی مجلات لازم است یک نکته را بخاطر داشته باشید، همیشه پیش از شروع به خواندن متن پاراگراف اول و پاراگراف آخر متن را بخوانید و سپس اقدام به شروع کل متن نمایید. معمولا پاراگراف اول متن به نوعی معرفی برای کل متن و پاراگراف آخر خلاصه ای از آنچه در متن آورده شده بود، است. با مطالعه این پاراگراف ها قبل از شروع به خواندن متن از موضوع و محوریت محتوای متن آگاهی یافته و آمادگی ذهنی برای تند خوانی متن را پیدا خواهید کرد.
کلید طلایی برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان فقط تمرین است!

 

کلید طلایی برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان

 

با مطالعه دقیق و رعایت تمام نکات مذکور در بالا شما به هیچ عنوان به یک فرد تند خوان تبدیل نخواهید شد مگر با تمرین بسیار؛ بدون تمرین کردن زیاد حتی اگر تمام اصول و قواعد تند خوانی را دانسته و عملیاتی نیز کنید کاری بیهوده انجام خواهید داد. برای این منظور بهتر است برنامه ریزی منظم روزانه داشته و ساعاتی از روز خود را به مطالعه سریع اختصاص دهید؛ با این کار پس از مدتی پیشرفت خود در داشتن سرعت بالای مطالعه را به وضوح درک خواهید کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

کارگاه آموزشی نقشه ذهنی
29%
تخفیف
آموزش تندخوانی و تقویت حافظه
36%
تخفیف
0
549,000 تومان 349,000 تومان
21%
تخفیف
0
189,000 تومان 149,000 تومان
دوره آموزش کدینگ سرعتی 1100 لغت زبان
15%
تخفیف
0
269,000 تومان 229,000 تومان
دوره-504-لغت-ضروری-زبان-انگلیسی-آقای-تند-خوانی
22%
تخفیف
0
179,000 تومان 139,000 تومان

آخرین مقالات