تمرکز حواس

حواسم پرت می شود! جمله ای که بارها یا خودمان استفاده کرده ایم یا از افراد مختلفی شنیده ایم! به راستی تمرکز حواس یعنی چه؟ اصلاٌ می توان روی حواس تسلطی داشت؟ با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی با ما باشید تا مهارت تمرکز حواس را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

تمرکز حواس

تمرکز حواس در یک نگاه

تمرکز حواس یعنی من بتوانم بر روی اراده و توجه ام روی یک موضوع کنترل ایجاد کنم. پس سوالی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد همینجا مشخص می شود که ما خودمان قرار است روی حواسمان کنترل ایجاد کنیم و این یعنی تمرکز حواس!

کسانی که دچار حواس پرتی هستند مدام از یک موضوع به موضوع دیگر می پرند و توجه و وقت و انرژی خود را در این راستا از بین می برند. در واقع این افراد نمی توانند در یک تایم زمانی مشخص بر روی کاری که برنامه ریزی کرده اند تمرکز داشته باشند مثال بارز این موضوع، درس خواندن است و فرد لابلای درس خواندن مدام تلفن همراه خود را چک می کند و در دنیای مجازی می چرخد!

تمرکز حواس یعنی ذهنمان دقیقاً مشغول به همان چیزی باشد که برایش برنامه ریزی کرده است و همه انرژی بدن نیز در این زمینه صرف شود.

 

اگر به تندخوانی علاقمند هستید و می خواهید همزمان با تمرکز حواس آن را فرا بگیرید مطلب آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را از دست ندهید.

 

تمرکز حواس در معنای واقعی

تمرکز حواس واقعی چیزی متفاوت و تخصصی است. در واقع فرد یک فرایند آگاهانه و عمدی را دنبال می کند و طبق آن فرآیند فکر به صورت ارادی تصمیم می گیرد که هر لحظه روی هر موضوعی که دوست دارد به مدت مشخصی تمرکز داشته باشد.

در واقع تمرکز حواس واقعی یعنی بتوانیم ذهنمان را در مورد موضوعات و کارهایی کنترل و متمرکز کنیم که خسته کننده و غیر جذاب هستند و علاقه ای به آنها نداریم!

 

همه افراد توانایی تمرکز حواس دارند؟

خیر! موضوع این است که توانایی کنترل بر روی حواس در بین مردم کمرنگ است و در این زمینه آموزش و تمرین نیاز است. برخی فکر می کنند که در هر لحظه باید به ذهنشان دستور دهند که روی یک موضوع خاص تمرکز داشته باشد اما این روش درست نیست. افراد باید تکنیک های تمرکز حواس را یاد بگیرند و بدانند که این تکنیک ها باید همه روزه تکرار شود.

 

دسته بندی تمرکز حواس

معمولاً تمرکز حواس در بین کودکان، نوجوانان، افراد جوان و میانسالان دسته بندی می شود و هر یک راه حل مخصوص به خود را دارد.

 

تمرکز ذهن در کودکان و افزایش آن

کودکان دنیای خاص خود را دارند و معمولاً پر انرژی و بازیگوش هستند و نمی توان انتظار داشت که روی هر کاری تمرکز داشته باشند اما یک سری تکنیک ها وجود دارد که سبب افزایش تمرکز حواس در کودکان می شود و به نوعی یاد می گیرند که مسئولیت پذیر باشند.

  •     آموزش در قالب بازی: یکی از روش های افزایش تمرکز حواس در کودکان انجام بازی و تمرین هایی است که بتواند توجه را در آنها بیشتر کند. در این راستا هرچه کودک از بازی با تبلت و موبایل دورتر باشد نتیجه بهتر است. بررسی ها نشان می دهد که بازی با اسباب بازی های معمولی تمرکز در کودکان را بیشتر می کند. می توان از بازی های فکری، جورچین کلمات و .. استفاده کرد.
  •     آماده سازی محیطی بدون حواس پرتی: اینکه فرزند شما در محیط آرام تمرکز بیشتری دارد یا در یک محیط شلوغ بستگی به خودتان دارد و باید این موضوع را کشف کنید اما به طور کلی ایجاد محیطی که به دور از حواس پرتی باشد برای افزایش تمرکز حواس در کودکان بسیار مفید است و حتی روی خلق و خوی آنها نیز اثر می گذارد.
  •     تقسیم وظایف بزرگ به کوچک: کودکان هنوز در سنی نیستند که وظایف بزرگ داشته باشند بنابراین باید تلاش صورت بگیرد تا بتوانند وظایف را به چندین قسمت تقسیم کنند و برای یک کار کوچک حواسشان را جمع کنند. مثلاً می توانید از آنها بخواهید در ابتدا طبق اول قفسه اسباب بازی را مرتب سازند.

تمرکز حواس در کودکان

تمرکز ذهن در نوجوانان و افزایش آن

نوجوانان دوره بسیار سختی برای والدین ایجاد می کنند. هم یک سری نگرانی ها مطرح است و هم اینکه در سن بلوغ هستند و در بسیاری از موارد نسبت به حرف ها موضع گیری می کنند. اینکه بگوییم یک نوجوان از موبایل و تبلت دور بماند بسیار دشوار است چون چنین چیزی در عصر امروزه به دور از منطق است.

دوران نوجوانی بیشترین حواس پرتی را به همراه دارد. به این ترتیب نیاز است تا درک درستی در این گروه ایجاد شود.

بارها دیده می شود که نوجوانان کلید خود را جا میگذارند و یا فراموش می کنند زیر گاز را خاموش کنند. این نوع حواس پرتی با اختلال همراه است و باید بررسی در مورد آن دقیق تر باشد. روش های افزایش تمرکز حواس در نوجوانان:

  •     بگذارید خودشان تصمیم بگیرند! نوجوانان از اینکه فرد دیگری برایشان تصمیم بگیرد فراری هستند پس برای انتخاب یک وظیفه بگذارید خودشان تصمیم بگیرند به این ترتیب یاد می گیرند که حواسشان را بر روی موضوع مورد نظر جمع کنند و کار را به اتمام برسانند.
  •     با آنها مشورت کنید! نوجوانان بسیار علاقه دارند که بگویند بزرگ شده اند و در این زمینه شما نیز باید با آنها هم نظر باشید. در صورتی که می خواهید یک کاری را انجام دهید و قسمتی از آن را به فرزندتان بسپارید با او مشورت کنید تا او خودش بگوید که دوست دارد کدام بخش کار را در دست بگیرد.  این تکنیک کمک می کند تا فرزندتان بتواند بهترین عملکرد را در تمرکز حواس داشته باشد.
  •     به او فرصت محدود بدهید! این روش سبب می شود که بتوانند در تایم کم بهترین نتیجه را بگیرند فرصت محدود در مورد یک کار کوچک می تواند قابلیت اجرای مخصوصی را به خود اختصاص دهد. از یاد نبرید که داشتن فرصت محدود برای یک رویکرد کاری سبب می شود تا فرزندتان بتواند هم تمرکز حواس را بهتر تمرین کند و هم به کارهای خود بیشتر رسیدگی کند.
  •     او را درک کنید! نوجوانی دوره دعوا و تشنج و جنگ نیست و بهتر است اگر بخشی از حرفهای فرزندتان حتی اگر اشتباه است با روی خوش آن را دنبال کنید تا نتیجه بخش باشد می تواند یاد بگیرد که هر کس خودش توانایی تصمیم گیری دارد.

تمرکز ذهن در نوجوانان

راه های افزایش تمرکز ذهن در جوانان و بزرگسالان

در سنین بزرگسالی بسیار مهم است که تمرکز حواس با تقویت حافظه همراه باشد. چون سنی است که قرار است شخص مسئولیت های بزرگ را تجربه کند و کوچکترین حواس پرتی به ضرر او خواهد بود. از سوی دیگر راه هایی که افزایش تمرکز حواس در این سن موجود دارد متفاوت هستند. یکی از مهمترین روش ها توانمندی مغز است!

افراد در سنین جوانی و بزرگسالی باید تمرین تمرکز حواس داشته باشند. مثلاً نیاز به مراقبه به مدت حداقل 20 دقیقه در روز است.

شخص باید خواب کافی و مناسب داشته باشد.

شخص می بایست تمرین تمرکز خود را  روی ساعت داشته باشد این روش سبب می شود تا تمرکز حواس به خوبی پرورش یابد. برای این کار باید بدون حرکت در مقابل یک ساعت عقربه دار بنشینید و 5 دقیقه فقط به عقربه های ساعت خیره شوید! این کار از آنچه فکر می کنید سخت تر است!

در سنین بزرگسالی نیز باید بازی های فکری جدی گرفته شود و نباید اینطور تصور شود که این بازی ها فقط مخصوص کودکان است چون واقعا اینطور نیست! بازی های فکری سبب می شود که فرد ناخودآگاه تمرکز حواس را تمرین کند و این موضوع به نفع او خواهد بود.

در جوانی و البته همه دوره ها خوردن غذاهای سالم راهی برای تمرکز بیشتر است به طوری که مغز می تواند از گلوکز بهتر یا همان قند خون به عنوان سوخت اصلی استفاده نماید.

تمرکز ذهن در جوانان

افزایش تمرکز ذهن در میانسالان و افراد سالخورده

رویکرد افزایش تمرکز حواس در بین افرادی که سن و سالی از آنها گذشته است کمی متفاوت است.

برای اینکه افزایش تمرکز حواس در افراد سالخورده بیشتر شود بهتر است از روانشناسی رنگ ها استفاده شود. مثلاً برای افزایش تمرکز نیاز است که به رنگ قرمز دقت بیشتری شود. رنگ ها روی مغز اثر می گذارند. رنگ قرمز سبب می شود که تمرکز و حافظه بهبود یابد و رنگ آبی به خلاقیت کمک می کند. بازی با رنگ ها هم برای کودکان و هم افراد در سنین بسیار بالا گزینه خوبی برای افزایش تمرکز حواس محسوب می شود. می توانید از اشیای قرمز در اتاق و مکانی که فرد سالخورده در آن حضور دارد استفاده کنید و همینطور می توانید از ایده هایی که شامل رنگ قرمز است استفاده کنید.

مورد بعدی این است که مکانی ویژه برای مطالعه در نظر گرفته شود. مغز انسان به خصوص در سنین پیری به صورتی طراحی شده است که عاشق روزمرگی است. می توان یک مکان خاص فقط برای مطالعه کردن در نظر گرفت. در این شرایط انسان می تواند حواس خود را به بهترین نحو جمع نماید.

تمرکز ذهن در میانسالان

تمرین مهارت شنیداری در افزایش تمرکز حواس

یکی از موضوعاتی که قصد صحبت در مورد آن را داریم تمرین مهارت شنیداری است که سبب می شود تمرکز حواس افزایش یابد. مکالمات زمان بسیار مناسبی برای تقویت قدرت تمرکز محسوب می شوند. شما می توانید روی حرفی که دیگران می زنند تمرکز کنید و یا تلاش کنید منظور افرادی که اصلاً روی صحبتشان با شما نیست را درک کنید. این کار سبب می شود که عضلات دقت شما تقویت شوند و تمرکز شما نیز بیشتر شود.

افزایش تمرکز حواس با تمرین مهارت شنیداری

تمرکز حواس و رنگ سبز

رنگ سبز مانند قرمز از آن دسته رنگ های مفید برای رشد تمرکز حواس است. می توانید یک لامپ سبز در اتاق خود روشن کنید این کار کمک می کند تا تمرکز خوبی روی کار خود داشته باشید.

تمرکز حواس با رنگ سبز

عکس های ذهنی بگیرید!

برخی از افراد برای اینکه حواسشان جمع تر شود به چشم های خود تکیه می کنند که روش بسیار خوبی است. در چنین حالتی نیاز است که لحظه های مختلف را در ذهن خود ثبت کنید. در واقع باید ذهن خود را یک دوربین فرض کنید که در مقابل دیدن هر لحظه شاتر آن حرکت می کند و این عمل سبب می شود تا تمرکز حواس بیشتر شود و به طور کلی خاطره خوبی از رویداد ایجاد شود. از سوی دیگر دقت داشته باشید که باید عواملی که حواس پرتی ایجاد می کنند را حفظ کنیم. گاه زنگ موبایل حواسمان را پرت می کند و یا روشن بودن تلویزیون سبب می شود که نتوانیم آنطور که باید روی حواسمان تمرکز داشته باشیم این موارد بسیار مهم است و باید به آن دقت شود.

 

فعال کردن امواج مغزی تتا

این بار می خواهیم کمی دقیق تر به موضوع تمرکز حواس بپردازیم. موضوع از این قرار است که مغز همیشه در حالت آمادگی برای یادگیری یک مطلب جدید نیست اما وقتی تنفس خود را عمیق کنیم این وضعیت تا حد زیادی تغییر می کند. زمانی که مطالعه می کنید و یا قرار است که یک سری اطلاعات جدید را در ذهن خود ایجاد کنید می تواند نفس های عمیق بکشید. وقتی که تنفس شما آرام تر و عمیق تر باشد سبب میشود که عملکرد مغز تغییر نماید. به این ترتیب پالس های الکتریکی مغز وارد می شود که به سمت امواج تتا تغییر فرکانس دهند و این بخش مهمی از دنیای هیپنوتیزم محسوب می شود.

دقت کنید که برای فعال کردن امواج مغزی تتا می بایست تنفس شما در بخش پایین شکم انتقال یابد و شروع به تنفس عمیق را از شکم خود آغاز کنید این روند سبب می شود که تمرکز خوبی روی سرعت تنفس خود داشته باشید و پس از مدتی متوجه میشوید که آرامش بیشتری دارید.

از سوی دیگر باید این نکته را مدنظر قرار دهید که برای افزایش تمرکز بر روی حواس نیاز است که بدن خود را در این زمینه آماده سازید.

 

نکته پایانی:

برای اینکه حوستان سر جا باشد می توانید هر دو ساعت یک بار به خودتان استراحت دهید. مثلا اگر قرار است یک کار را در مدت زمان طولانی انجام دهید پس از دو ساعت، به مدت ده دقیقه استراحت کنید این عمل نوعی ریکاوری محسوب می شود و می تواند موقعیت اجرای خوبی داشته باشد. می توانید راه بروید. چیزی بخورید و یا به دیوار خیره شوید.

هر کس باید خودش مسئول حواس خود باشد و هر یک از تکنیک های افزایش تمرکز حواس بستگی به میزان تمرین و شرایطمان دارد در غیر این صورت اثربخشی نخواهد داشت.

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه افزایش تمرکز مهارت کسب کنید دوره افزایش تمرکز موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

آخرین مقالات