تقویت حافظه

به جرات می توان گفت اکثر افراد به دنبال روش های تقویت حافظه هستند. البته حق هم دارند! بسیاری از ما از مشکلات حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شکایت داریم. معلم دوران دبستانمان یادمان نمی آید و وقتی کسی سوال می کند دیروز ناهار چه خورده ایم باید فکر کنیم! با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی با ما باشید تا مهارت تقویت حافظه را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

 

تقویت حافظه

 

حافظه چیست و چرا باید تقویت شود؟

حافظه مثل یک منبع ذخیره سازی در مغز عمل می کند اما بخشی از بدن است که اگر به آن رسیدگی نشود به نوعی کارکرد خود را از دست می دهد و دیگر مواقع درست کار نمی کند. بارها پیش آمده یک بخش از درس یا یک دور مطالعه کرده ایم اما فردا در جلسه امتحان حتی یک کلمه هم یادمان نیست! برای تقویت حافظه یک سری تکنیک ها وجود دارد. در واقع حافظه قدرت ذخیره سازی و دسترسی دوباره به اطلاعات را به ما می دهد و نوعی فعالیت ذهنی است. اگر بخواهیم مغز انسان را مثل یک کامپیوتر در نظر داشته باشیم به طور کلی چندین نوع حافظه در مغز انسان وجود دارد. مورد اول برای ثبت اطلاعات به درد نخور است و مورد دیگر برای ذخیره اطلاعاتی است که ارزش زیادی دارند.

اگر به تندخوانی علاقمند هستید و می خواهید همزمان با تقویت حافظه آن را فرا بگیرید مطلب آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را از دست ندهید.

 

انواع حافظه

پیش از اینکه تکنیک های تقویت حافظه را بررسی کنیم دوست داریم بگوییم که حافظه فقط یک نوع نیست. یکی از انواع حافظه، حافظه حسی است. در واقع این حافظه بسیار فرار است و شما به واسطه حواس پنجگانه خود اطلاعاتی را دریافت می کنید و در زمان بسیار کمتر از یک ثانیه آن را ذخیره می سازید و سریع هم از بین می رود. یک سری محرک های حسی وجود دارد که سبب می شود اطلاعات وارد ذهن شود و سریع خارج شود. به نوعی مانند مثالی که می گویند یک گوشش در است و یک گوش دیگرش دروازه!

حافظه کوتاه مدت نوع دیگری از انواع حافظه محسوب می شود و اتفاقا نیاز است که روش های تقویت حافظه کوتاه مدت را به خوبی یاد بگیریم. این حافظه قدرت حفظ اطلاعات را نهایتاً تا 20 ثانیه دارد. در واقع بیشترین روش ورود اطلاعات به ذهن به صورت دیداری و شنیداری صورت می گیرد. این حافظه توانایی نگهداری اطلاعاتی را دارد که شامل 5 الی 9 بخش هستند. فرض کنید قرار است که یک عدد 10 رقمی را حفظ کنید می توانید آن را به دو بخش تقسیم کنید تا کوتاه مدت در ذهن شما ذخیره شود.

حافظه بلند مدت که بسیاری از افراد به دنبال تقویت آن هستند. در واقع همان حافظه ای است که برای یادآوری مطالب نیاز نیست خودمان را به زحمت بیندازیم. مثلاً فردی از شما اسم و فامیلتان را می پرسد و شما در هر شرایطی که باشید پاسخ می دهید. حافظه بلند مدت ظرفیت بسیار نامحدودی دارد و به نوعی با این حافظه زندگی می کنیم و بخشی از خاطرات قدیمی و مهم ما را تشکیل می دهد. حال چرا برخی از افراد در حافظه بلند مدت هم دچار مشکل و فراموشی هستند؟ اینجاست که تکنیک های تقویت حافظه بلند مدت بسیار مهم است.

 

حافظه بلند مدت

 

تکنیک های تقویت حافظه کوتاه مدت

ما در مورد حافظه حسی و تقویت آن صحبت نمی کنیم چون چندان به کارمان نمی آید. اما حافظه کوتاه مدت از آن دسته موارد است که می تواند عصای دستمان باشد.

روی یک کار تمرکز کنید: یکی از روش های تقویت حافظه کوتاه مدت این است که در آن واحد چندین کار را انجام ندهیم. مثلاً زمانی که شما در حال نکته برداری از خلاصه دروس خود هستید و از سوی دیگر اینستاگرام خود را چک می کنید مشخص است که حافظه کوتاه مدت شما جواب نمی دهد!

تمرین به دوری از حواس پرتی: همیشه یادداشت برداری جلیقه نجات آدم ها بوده است. حواس پرتی دنیایی متفاوت از ضعف حافظه دارد اما یکی از دلایل مهم این است که سبب کاهش حافظه کوتاه مدت می شود. سعی کنید همیشه دفترچه یادداشتی همراهتان باشد تا بتوانید کارهایتان را یادداشت کنید و آنچه در ذهنتان است از قلم نیفتد. برای اینکه یک سری برنامه های یادآور نیز هستند که به شما کمک می کند.

تمرکز کردن را یاد بگیرید! باید یاد بگیرید که به مغز خود تمرکز کردن را بیاموزید در واقع باید این قدرت را در مغز تان ایجاد کنید که در زمان انجام یک کار فقط باید روی همان کار تمرکز داشته باشد نه چیز دیگر این موضوع اهمیت زیادی دارد و باید بررسی شود.

صدایتان را کمی بلند کنید! گوش ها یکی از بخش های مهم  تقویت حافظه کوتاه مدت هستند. وقتی قرار است یک شماره تلفن را حفظ کنید بهتر است آن را با صدای بلند تکرار کنید به این ترتیب حواستان جمع تر می شود و می توانید تسلط بیشتری داشته باشید.

 

تکنیک های تقویت حافظه بلند مدت

برای تقویت حافظه بلند مدت فقط و فقط تکرار و تمرین نیاز است اما همین تکرار و تمرین نیز روش های خاص خود را دارد.

مرور کردن به طرز درست! اینکه بخواهید یک مطلب را روزی 10 بار طوطی وار مرور کنید اصلاً چیز جالبی به نظر نمی رسد. به طور کلی باید خلاصه کردن را همیشه در فضای زندگی خود داشته باشید. خلاصه ها برای شما نقشه ذهنی هستند و هر چقدر از نقشه ذهنی بگوییم کم است! در واقع مزایای نقشه ذهنی دقیقاً در رشد حافظه بلند مدت مشخص می شود. زمانی که نقشه ذهنی از یک موضوع دارید در واقع به مقاومت بیشتر ریشه گیاه پرداخته اید و وقتی ریشه مقاوم باشد میوه بهتری حاصل می شود.

آزمون و خطا کنید: خودتان را درگیر کنید. مثلاً اگر قرار است یک مطلب را برای مدت طولانی در ذهنتان داشته باشید خودتان را به چالش بکشید سعی کنید در ذهنتان از مطلب مورد نظر به هر روشی که خودتان دوست دارید امتحان بگیرید.

تمرین کنید! سعی کنید شعرخوانی کنید، حفظ کردن شعر و بازخوانی آن سبب تقویت حافظه بلند مدت شما می شود و این رویکرد باعث می شود تا بتوانید مطالب دیگر را نیز دقیق تر یاد بگیرید. شعرهای آسان، متوسط و سخت را انتخاب کنید و به طور دقیق آنها را حفظ و تمرین کنید به این ترتیب وارد حافظه بلند مدت شما می شوند.

 

تکنیک های تقویت حافظه بلند مدت

 

دید روانشناسی برای تقویت حافظه

حالا نوبت به نگاه روانشناسی در خصوص تقویت حافظه است. یکی از روش های روانشناسان توصیه میکنند این است که بین محیط و حافظه رابطه برقرار شود. مثلاً فرض کنید قرار است یک فصل از کتاب را مطالعه و در حافظه بلند مدت خود بسپارید. برای این کار در ابتدا ادکلنی بردارید مقداری در فضا پخش کنید یا روی لباس خود بزنید و سپس مطالعه را آغاز کنید. این روش سبب می شود تا در زمانی که نیاز به یادآوری مطالب دارید به واسطه رایحه ای که به مشام شما می رسد بتوانید موضوعات را یادآوری کنید.

روش دیگر که روانشناسان بسیار در مورد آن تحقیق کرده اند مشت کردن دستان است. در واقع این روش برای زمانی مناسب است که قرار است شماره تلفنی را سریعاً حفظ کنید به این ترتیب دست راست خود را مشت کنید و فشار دهید و شماره را در ذهن خود حفظ نمایید. زمانی که خواستید اطلاعات را یادآوری کنید دست چپتان را مشت کنید. این روش به نام سوئیچینگ مغز در بین  محققان شناخته شده است به طوری که یک سمت مغز حفظ می کند و سمت دیگر یادآوری می کند و دست ها در واقع کلی یادآوری هستند.

 

دید روانشناسی برای تقویت حافظه

 

یکی از روش های بسیار جالب که باعث تقویت حافظه می شود این است که مطالب مهم را پیش از اینکه به خواب بروید بخوانید. در این حالت اطلاعات جدید کمتری با اطلاعات قبلی ترکیب می شود و روز آینده می توانید اطلاعات مفید را یادآوری کنید.

 

پژوهش دانشگاه هیروشیمای ژاپن در مورد تقویت حافظه

چشم ها مهمترین بخش تقویت حافظه محسوب می شوند. حقیقت این است که محققان در دانشگاه هیروشیمای ژاپن 132 دانشجو را به سه گروه تقسیم کرده اند. گروه اول بازی جراحی انجام دادند به طوری که می بایست اندام های بدن اینکه با سیم برق دار برخورد داشته باشد جداسازی شوند. گروه دوم می بایست عددی را در یک ترتیب تصادفی انتخاب می کردند و گروه سوم قرار بود که همه به تصویر بچه گربه ها نگاه کنند! هر سه گروه پس از انجام این کارها می بایست تکلیف خود را مجددا یادآوری می کردند در این آزمون مشخص شد کسانی که به تصاویر بچه گربه ها نگاه کرده بودند احساس شادی و خشنودی بیشتری دارند و در یادآوری نکات با رشد 44 درصدی همراه بودند.

چشم ها به سبک های مختلف سبب تقویت حافظه می شوند. یکی از روش هایی که بسیار دیده می شود تکان دادن چشم ها از چپ به راست و برعکس است. این روش سبب میشود که تمرکز افراد بیشتر شود. چون سمت راست و چپ مغز یک سری عملکردهای مختلف دارند و به طور کلی وقتی که ارتباط تقویت می شود عملکردهای ذهنی نیز حمایت می شوند.

تحقیق دیگری در دانشگاه متروپولیتن منچستر صورت گرفت به طوری که افراد در سه گروه باید کلمات ضبط شده را در ذهن خود حفظ می کردند. گروهی که 30 ثانیه چشم ها را به چپ و راست حرکت دادند و به نسبت گروهی که حرکت چشمشان به سمت بالا و پایین بوده و همینطور گروهی که به روبرو خیره شده بودند بسیار بهتر بود و این موضوع مشخص کرد که حرکت چشم ها به چپ و راست می تواند در تقویت حافظه بسیار اثر گذار باشد.

 

تقویت حافظه با چشم

 

تصویر سازی ذهنی برای تقویت حافظه

تقویت حافظه با تصویرسازی ذهنی یکی از روش هایی است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در واقع اینکه برای کلمات تصاویری با ایده و خلاقیت جالب در ذهنتان ایجاد کنید. این روش شناخته شده و قدیمی است اما این روزها بسیار کاربرد دارد. کسانی که نقشه ذهنی را به خوبی می شناسند می دانند که نمادها و تصویرسازی ها چقدر می تواند پروتکل عالی باشد. در واقع مغز انسان به صورتی طراحی شده است که می تواند تصاویر را بهتر از کلمات در حافظه ذخیره سازی و بازیابی نماید. فرض کنید با فردی که فامیلی او همدانی است ملاقات کرده اید و دوست دارید که اسم او برای طولانی مدت در ذهن شما باقی بماند اینجا می توانید واژه همدان را با باباطاهر در ذهن خود ربط دهید تا یادآوری فامیلی شخص با تصویر سازی برای شما فراهم شود.

 

معنادار کردن اطلاعات بدون معنا

بارها دیده می شود که قرار است یک سری اعداد و ارقام بی معنا و درهم را در ذهن بسپارید. افرادی که در زمینه حسابداری فعالیت می کنند این گزینه را به خوبی می دانند. به این ترتیب یکی از روش های مفید تقویت حافظه این است که هر بخش بی معنی را معنادار کنید. مثلاً بخشی از عدد را به وزن خود نسبت دهید و بخش دیگری را به شماره اورژانس و بخشی را به پلاک منزل خود! این ها مثال هایی بود که برای روشن شدن موضوع زدیم به این ترتیب وقتی قرار است برای رئیس خود توضیح دهید که چرا مانده حساب این رقم است می توانید تسلط بهترین روی اعداد داشته باشید و این موضوع بخش مهمی از تکنیک های تقویت حافظه را شامل می شود.

 

یادگیری زبان جدید روشی برای تقویت حافظه

کسانی که یک زبان جدید یاد می گیرند معمولاً حافظه ای بسیار قوی دارند. این گزینه در بزرگسالی به طور کلی سبب تقویت مغز می شود. دقت کنید که هر زبانی که دوست دارید می توانید یاد بگیرید و قرار نیست به سراغ زبانی بروید که خوشتان نمی آید. به طور کلی افرادی که دو زبانه هستند از زوال عقل بسیار دور هستند و این موضوع بخش مهمی از روال تقویت حافظه محسوب می شود.

 

سرگرمی های مخصوص تقویت حافظه

قرار نیست همیشه به خودمان سخت بگیریم! می توانید از روش های سرگرم کننده برای تقویت حافظه استفاده کنید. در منزل و یا در مکانی که احساس راحتی دارید بخوانید و برقصید! اثرات موسیقی روی مغز بسیار زیاد هستند و محققان ثابت کرده اند که افرادی که علاقه به شنیدن موسیقی دارند به طور کلی دیرتر دچار آلزایمر می شوند. می توانید موسیقی هایی که شامل ریتم و الگوهای قوی هستند را انتخاب کنید. سعی کنید برای حافظه خود بهترین رویکرد حل مسئله را در نظر بگیرید. رقص شما هرچقدر پیچیده تر باشد می تواند روی تقویت حافظه بیشتر اثر بگذارد. می توانید چندین نوع رقص را یاد بگیرید تا هم ورزش کرده باشید و هم به نوعی به حافظه خود کمک کرده باشید.

 

بی هدف نقاشی کنید!

طرح های بی هدف یکی از بهترین روش های تقویت حافظه است به طوری که سبب می شود در حفظ کردن اسامی و مکان ها شرایط بهترین برای حافظه شما ایجاد شود. به طور کلی قرار نیست نقاشی های بی نظیر بکشید و نمره بگیرید، یک کاغذ و قلم بردارید و سعی کنید خط هایی روی آن بکشید، حال خط ها را به هم وصل کنید و به این ترتیب از مغز خود کمک بخواهید تا یک شکل نه چندان با مفهوم ایجاد شود به این ترتیب شما هم تمرکز کردن را یاد می گیرید و هم نقشه ذهنی برای شما معنی بهتری پیدا می کند. این روش سبب می شود تا از حواس پرتی نیز در امان باشید از موارد بسیار مهمی است که می تواند ارزشمند باشد.

 

تقویت حافظه با نقاشی

 

از رنگ قرمز و آبی کمک بگیرید!

قرمز و آبی دو رنگ اثرگذار روز مغز هستند و به تقویت حافظه کمک می کنند. دانشمندان بریتیش کلمبیا این موضوع را روی مغز 600 داوطلب آزمایش کرده اند و مشخص شده است که تصاویری که پس زمینه آبی یا قرمز دارند به طور کلی بیشتر در ذهن اثر می گذارند. پس زمینه های قرمز سبب می شود که جزییات بهتر دیده شود و نشانه گذاری متن دقیق تر صورت بگیرد و پس زمینه آبی نیز به خلاقیت کمک می کند. علت قرمز و آبی بودن خودکارها نیز همین است. شما می توانید کارهای اشتباه خود را در یک صفحه با رنگ قرمز بنویسید و یا برای ترک سیگار در اتاقی که رنگ دیوار آبی دارد زندگی کنید.

 

تقویت حافظه با رنگ ها

 

فراموشی ها را بشناسید!

فراموشی ها در دسته بندی های عادی و حاد قرار دارند. به طور کلی فراموشی های عادی یک نعمت هستند. اینکه یک مادر درد زایمان را فراموش می کند یک نعمت است! اما فراموشی های حاد سبب می شود که حافظه خود را از دست دهید بنابراین بهتر است بدانید که باید چه اطلاعاتی را در زندگی دقیقتر در حافظه نگه دارید و چه مواردی را دور بیندازید. قرار نیست هر چیزی که چشممان می بیند یا گوشمان می شنود را حفظ کنیم و بگوییم که حافظه خوبی داریم. روش درست این است که خوب ها و مهم ها بمانند و بد ها بروند.

 

ورزش های مخصوص تقویت حافظه

جسم و مغز شما باید به صورت روتین ورزش نماید در صورتی که این اتفاق نیفتد، سبب می شود که شخص درگیر زوال عقل و آلزایمر شود.

ورزش های هوازی تقویت حافظه: سه بار در هفته به مدت 40 دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید. تحقیقات نشان می دهند که اگر یک شخص بتواند یک سال این روند را دنبال نماید می تواند در تقویت حافظه بلند مدت خود بسیار اثربخشی خوبی داشته باشد. می توانید دوچرخه سواری کنید و یا تند راه بروید همینطور شنا کردن و دویدن آهسته از مواردی هستند که به شما کمک می کند.

تمرینات استقامتی تقویت حافظه: به سراغ ورزش هایی بروید که سبب شود ضربان قلب شما 80 الی 85 درصد بیشتر شود. این موضوع سبب می شود که سطح هورمون هایی که به سلامت مغز وابسته هستند بیشتر شوند. می توانید این ورزش ها را به صورت گروهی انجام دهید. کسانی که تمایل به تمرینات قدرتی دارند معمولاً از حافظه قوی تری برخوردار هستند. کار کردن با وزنه یکی از روش هایی است که سبب می شود حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شما رشد خوبی داشته باشد. می توانید از وزنه های کوچک استفاده کنید و این کار را سه بار در هفته و به مدت 60 دقیقه دنبال کنید. وزنه ها شما را به چالش می کشند و سبب می شود که موقعیت ادراکی مغز شما بیشتر از سایر افراد باشد و این بخش مهم تقویت حافظه محسوب می شود.

 

تقویت حافظه با ورزش

 

برای تقویت حافظه چه بخوریم

روش های بالا تنها بخشی از روش های تقویت حافظه هستند اما شما نیاز به یک سری ویتامین ها دارید تا مغزتان بتواند موقعیت دقیق برای حافظه را مشخص کنید. یکی از بخش های بسیار مهم که تقویت حافظه می شود. ویتامین ب است. سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که ویتامین ب بدن شما را بیشتر کند. همینطور اسید فولیک ها نیز در این زمینه سبب تقویت حافظه می شوند و به طور کلی انتقال دهنده های عصبی را کنترل می کنند.

آووکادو مصرف کنید. این میوه در تقویت حافظه نقش بسیار زیادی دارد و سبب می شود که از مقدار زیادی چربی های اشباع نشده استفاده شود. در واقع این میوه مانع از لخته شدن در مغز می شود و عملکردهای شناختی در تقویت حافظه را رشد می دهد.

چغندر از آن دسته گیاهان مظلوم است که کمتر کسی به آن علاقه دارد اما اگر نقش آنتی اکسیدان های چغندر در تقویت حافظه را بدانید حتماً آن را وارد وعده های غذایی خود می کنید. این گیاه خاصیت سم زدایی دارد و به واسطه نیترات طبیعی که در آن وجود دارد سبب می شود که گردش خون در مغز آسانتر شود و به عملکرد حافظه بسیار کمک می کند.

کلم بروکلی به واسطه ویتامین k و همینطور کولین سبب شادابی و هوشیاری می شود به طوری کلی این کلم ها دارای ویتامین سی مورد نیاز برای بدن هستند و در آنها فیبر نیز وجود دارد و سبب می شود که مغز به آرامش برسد.

 

تقویت حافظه با غذای مفید

 

جمع بندی

در بین جدیدترین تکنیک های تقویت حافظه، مرور به روش تصویرسازی ذهنی بهترین گزینه برای افراد در سنین مختلف است. کودکان و افراد سالخورده علاقه زیادی به تصاویر دارند اما افراد در رده سنی 20 الی 50 سال معمولاً تصاویر را به کار نمی گیرند. تقویت حافظه به مرور صورت می گیرد و هر روشی که انتخاب می کنید باید به صورتی باشد که بتوانید آن را گسترش دهید و تکرار کنید. همیشه برخی از روش ها هستند که می توانند برای یک شخص مناسب باشند و برای شخص دیگر نباشد پس هر کس باید نسخه خود را اجرا نماید.

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه آموزش تقویت حافظه مهارت کسب کنید دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

 

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین دوره ها

آخرین مقالات