آموزش رایگان تندخوانی بصورت کاملا عملی و کاربردی

آموزش تندخوانی بصورت رایگان و کاملا عملی و کاربردی را در این مطلب آموزش خواهیم داد. به جرات میتوان گفت کامل ترین و جامع ترین دوره آموزش تند خوانی در کشور را برایتان تدوین کردیم که بصورت کاملا عملی و کاربردی با تمرین ها و تکنیک هایی که در هیچ آموزش و دوره دیگه ای نمی توانید پیدا کنید تندخوانی را به سبکی جدید و کاربردی و ساده و  آسان و به دور از هرگونه پیچیدگی و سردرگمی به شما آموزش خواهیم داد.با این مطلب در مجموعه آموزشی آقای تندخوانی با ما باشید تا مهارت تندخوانی را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

خبر خوب این که  یک تست سرعت مطالعه براتون آماده کردیم که بتوانید سرعت مطالعه خودتان را بسنجید و ببینین چند به چندین و چه سرعتی در مطالعه دارید و با مقایسه سرعت مطالعه خودتان با متوسط سرعت مطالعه افراد مختلف جهان ببینید که چقدر عقب هستید و باید چقدر تمرین کنید. برای استفاده از تست سرعت مطالعه خودتان، ابتدا این مطلب را تا انتها کامل و دقیق مطالعه نمایید و در آخر ویدیویی که قرارداده شده است را حتما ببینید .

چرا آموزش تندخوانی ؟ و تندخوانی چیست؟

مسلما مهارت آموزش تندخوانی مهارتی است که به شما کمک می کند تا حجم بالایی از مطالب را در مدت زمانی کوتاه بخوانید. این مهارت علاوه بر اینکه موجب بازدهی بالاتر شما در مورد مدت زمان مطالعه می شود با تقویت حافظه نیز همراه است.

 

چرا آموزش تندخوانی و تندخوانی چیست

برخی افراد به غلط فهم عمیق مطلب را با خواندن کند و صرف زمان زیاد برای مطالعه آن معادل می دانند؛ در حالی که مطابق نتایج برخی پژوهش های علمی در این زمینه، تندخوانی در عین حال فهم عمیق مطلب را نیز میسر می کند و نه تنها در درک مطلب خللی وارد نمی نماید بلکه با افزایش تمرکز درک بهتر آن را نیز تسهیل می کند. در ادامه به بررسی برخی مسائل پیرامون مهارت آموزش تند خوانی می پردازیم، برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه تا انتها با ما همراه باشید.

تعریف تندخوانی

قبل از پرداختن به آموزش تند خوانی ابتدا تندخوانی چیست را بررسی کنیم . به گفته یکی از متخصصان برجسته در حوزه تند خوانی، ابی مارکس بیل (Abby Marks Beale)، این مهارت می تواند به شکل زیر تعریف شود:

تند خوانی، مجموعه استراتژی های ذهنی و آگاهانه است که می تواند سرعت مطالعه فرد را (در شرایط خاص) افزایش یا کاهش دهد. این مهارت استفاده کارآمدتر از مغز، چشم ها، گوش ها و دهان میسر نموده و می تواند سرعت مطالعه را حتی تا سه برابر افزایش دهد در حالی که قدرت درک مطلب را نیز بالاتر می برد.”

با توجه به این تعریف مشخص می شود که مهارت تندخوانی مهارتی مرتبط با مغز، چشم ها، گوش ها و دهان فرد است. در سال 1990 سرعت مطالعه افراد به طور متوسط بین 200 – 250 کلمه در هر دقیقه تخمین زده شده است؛ حال سوال این است که این سرعت مرتبط به برخی از مهم ترین اعضای بدن را چگونه می توان افزایش داد و به یک فرد تند خوان تبدیل شد؟

آموزش تندخوانی و تعریف تندخوانی

با چه تکنیک هایی می توان به یک فرد تند خوان تبدیل شد؟

چشم خوانی را جایگزین بلند خوانی کنید

افرادی که یک مطلب را با صدای بلند می خوانند در صورت اختصاص بیشترین انرژی و تمرکز برای این کار نیز نمی توانند بیش از حدود 300 کلمه را در یک دقیقه ادا کنند؛ علت این موضوع به دلیل محدودیت سرعت سیستم گفتاری انسان است. اگر فردی بتواند مطالعه با چشم (چشم خوانی) را که به صامت خوانی نیز معروف است جایگزین بلند خوانی نماید مطمئنا سرعت مطالعه و درک مطلب او به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

آموزش تندخوانی و بلندخوانی

لازم به ذکر است که لب خوانی نیز صامت خوانی محسوب نشده و می تواند سرعت مطالعه شما را پایین بیاورد. لب خوانی عادت غلط برخی افراد در مطالعه است که در کنار تاثیر بر سرعت مطالعه، درک مطلب را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر سو قرار می دهد پس برای حذف عوامل کند خوانی باید لب خوانی را نیز کنار گذاشته و فقط به شیوه چشم خوانی به مطالعه بپردازید.

کلمه خوانی نکنید

شاید از همان سالهای اولی که شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کرده اید به شما گفته شده است که برای خواندن یک جمله تک تک کلمات آن را بخوانید. برخی بر این تصورند که خواندن متن به صورت کلمه به کلمه می تواند درک مطلب را بالاتر ببرد اما جالب است بدانید که این کار دقیقا در آمورش تندخوانی برعکس عمل می کند؛ به عبارتی مغز شما برای درک مطلب نیاز به درک معنا دارد که این مسئله با درک معنای جمله میسر می شود نه درک معنای تک تک کلمات آن. تمرکز بر معنای جملات بدون توجه به کلمه به کلمه متن می تواند یکی دیگر از عوامل کند خوانی یعنی کلمه خوانی را از بین ببرد.

از برگشت به عقب غیر ارادی چشم جلوگیری کنید

شاید بسیاری از شما این تجربه را در مطالعه داشته باشید که گاهی اوقات چشم تان به طور ناخودآگاه به عقب بازگشته و جملاتی که چند لحظه پیش خوانده بودید را دوباره می خوانید. برای برطرف کردن این مشکل، که یکی دیگر از عوامل کند خوانی محسوب می شود، پیشنهاد می کنیم که متن را با یک خودکار یا انگشت خود دنبال کنید. پس از مدتی دیگر نیازی به این کار نبوده و چشم شما به مطالعه بدون بازگشت به عقب عادت خواهد کرد.

گم کردن خط و سرگردانی چشم در میان خطوط نیز مشکل مشابهی است که می تواند موجب کند خوانی شود. برای کنترل این مسئله نیز می توانید از یک کتاب با ضخامت کم یا یک مقوا و یا یک برگه کاغذ استفاده و آن را در پایین یا در بالای خطی که می خوانید قرار دهید.

از مکث بیش از حد چشم بر روی کلمات خودداری کنید

چشم به طور متوسط می تواند در هر ثانیه 4 کلمه را بخواند، به عبارتی از هر ثانیه یک چهارم آن به مکث روی یک کلمه اختصاص می یابد و در مجموع خواندن 240 کلمه در هر دقیقه میسر می شود. اما تحقیقات تجربی نشان داده اند که سرعت مطالعه افراد به خصوص افرادی که از تکنیک ها و فنون آموزش تندخوانی آگاهی ندارد کمتر از 240 کلمه در دقیقه است علت این موضوع همان مکث بیش از حد چشم بر روی کلمات است که علاوه بر کاهش سرعت مطالعه می تواند به خستگی چشم نیز بیانجامد. افرادی که این عامل را تحت کنترل نداشته و بیش از اندازه بر روی کلمات مکث می کنند اغلب به دلیل خستگی چشم ها مطالعه طولانی مدتی نیز نمی توانند داشته باشند و مطالعه به منزله یک قرص خواب آور برای آنها عمل می کند.

مکث روی کلمات در تندخوانی

محدوده دیدتان را وسیع تر کنید

وقتی با محدوده دید وسیع تری به یک متن پیش از مطالعه آن، نگاه می کنید تعداد کلماتی که می بینید و توسط آنها از متن یک درک اولیه بدست می آورید بیشتر می شود این موضوع تاثیر مستقیمی بر افزایش سرعت مطالعه شما دارد. این در حالی است که با داشتن یک دید محدود مسلما درک شما از کلیت متن کمتر و در نتیجه سرعت مطالعه کندتری خواهید داشت.

اما محدود دید را در این زمینه چگونه می توان وسیع تر کرد؟

یک تمرین عالی برای این کار می تواند تمرینی به شرح زیر باشد:

  • تعدادی کلمه را کنار هم نوشته و به این کلمات نگاه کنید
  • فاصله بین کلمات را بیشتر نموده و مجدد به آنها نگاه کنید
  • فاصله را دوباره بیشتر و به کلمات نگاه کنید

در ابتدا شاید با ایجاد فاصله بین کلمات چشمان شما برای دیدن آنها اذیت شود اما با تکرار این پروسه چشم عادت می کند که با نگاه به یک نقطه کلمات چپ و راست آن نقطه را نیز ببیند. این روش یک روش کارآمد برای داشتن یک محدود دید وسیع در مطالعه است و می تواند تاثیر قابل توجهی بر افزایش سرعت مطالعه داشته باشد.

فنون افزایش تمرکز به هنگام تندخوانی

ارتباط تنگاتنگ بین داشتن تمرکز بالا و آموزش تندخوانی بر همگان روشن است اما چگونه و به چه روش هایی می توان تمرکز خود را به هنگام مطالعه افزایش داد و از این رو در جهت تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه نیز گام برداشت؟ علاوه بر مطالعه کردن داشتن تمرکز بالا در هر زمینه، شغل، تحصیل و …، موجب افزایش بازدهی و عملکرد بهتر نیز می شود. با فنونی همچون آنچه در زیر آورده شده است می توانید تمرکز خود را هنگام مطالعه بالاتر ببرید:

افزایش تمرکز در تندخوانی

انگشت خود را به عنوان راهنمای چشمتان به کار گیرید

در آموزش تند خوانی شما می توانید از انگشت خود برای افزایش تمرکز و سرعت مطالعه تان استفاده کنید؛ البته علاوه بر انگشت یک مداد یا خودکار نیز در این زمینه کمک کننده است. همانطور که در بالا نیز گفته شد یکی از عوامل کند خوانی سردرگمی میان خطوط و بازگشت به عقب در مطالعه یک متن می باشد، با استفاده از انگشت یا یک مداد یا خودکار می توانید از این عوامل جلوگیری کرده و تمرکز خود بر مطالعه را افزایش دهید. البته برخی افراد در ابتدا شاید با این فن احساس راحتی نکرده و دچار حواس پرتی شوند اما مرور زمان و عادت این مشکل را حل خواهد کرد.

 

تا جایی که امکان دارد عوامل حواس پرتی را حذف کنید

عواملی که به هنگام مطالعه باعث حواس پرتی می شوند را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول عوامل غیر قابل کنترل هستند که از جمله این عوامل می توان به صدای شکستن ظرفی در آشپزخانه یا هر عامل ناگهانی و غیر قابل پیش بینی دیگر که باعث حواس پرتی می شود اشاره کرد؛
دسته دوم عوامل قابل کنترل همچون صدای زنگ موبایل را شامل می شود.

عوامل حواس پرتی

مسلما در مورد عوامل غیر قابل کنترل راه حلی برای حذف وجود ندارد اما در مورد عوامل حواس پرتی قابل کنترل می توان با برخی راهکارها تمرکز هنگام مطالعه و در نتیجه سرعت مطالعه را افزایش داد؛ به عنوان مثال خاموش کردن تلفن همراه در مدت زمان مطالعه راهکاری است که عوامل حواس پرتی چون زنگ خوردن تلفن همراه، هشدار دریافت پیامک و ایمیل و غیره را حذف و به مطالعه با خیال آسوده، متمرکز تر و سریع تر کمک می کند.

هنگام مطالعه موسیقی بی کلام گوش دهید

یکی دیگر از عوامل موثر در آموزش تندخوانی گوش دادن به موسیقی در هنگام مطالعه در مورد برخی افراد می تواند تاثیر مثبت و در مورد برخی دیگر تاثیر منفی در افزایش تمرکز داشته باشد. نکته ای که در اینجا وجود دارد تناسب بین نوع متن و موسیقی انتخاب شده است به عبارتی علاوه بر اینکه موسیقی گزینش شده برای گوش دادن به هنگام مطالعه باید بی کلام و آرامش بخش باشد، این موسیقی بایستی با نوع متن نیز متناسب باشد تا افزایش تمرکز و به مراتب افزایش سرعت مطالعه و تند خوانی با این فن را فراهم سازد. اگر جزو افرادی هستید که این راهکار باعث افزایش تمرکز تان نمی شود آن را حذف کنید.

- هنگام مطالعه موسیقی بی کلام گوش دهید

پس از هر یک ساعت مطالعه 5 الی 10 دقیقه استراحت کنید

در مورد مطالعه های طولانی مدت پس از گذشت یک ساعت بایستی استراحت کوتاهی در حد 5 الی 10 دقیقه را مدنظر داشته باشید تا خستگی باعث کاهش میزان تمرکزتان نشود، مدت زمان 5 الی 10 دقیقه برای این منظور مناسب ترین مدت زمان پیشنهادی است و نبایستی بیش از آن برای استراحت وقت گذاشت. در صورتی که استراحت های کوتاه در بین مطالعه های طولانی مدت را حذف کنید تمرکزی که در ابتدای مطالعه داشتید را به دلیل خستگی از دست خواهید داد.

آموزش تندخوانی چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

برخی افراد وقتی به مطلبی در مورد  آموزش تند خوانی بر می خورند اولین سوالی که به ذهن آنها خطور می کند این است که اصلا چرا باید اصول و قواعد تندخوانی را آموخت و یادگیری این مهارت چه اهمیت و کاربردهایی می تواند داشته باشد؟ در اینجا به برخی از مزایا و کاربردهای یادگیری مهارت تندخوانی می پردازیم:

مزایا و کاربردهای تندخوانی

آموزش تند خوانی موجب تقویت حافظه می شود

در بسیاری از منابع یادگیری اصول تندخوانی به مزیت بسیار مهم این مهارت یعنی تقویت حافظه اشاره شده است. اما چه ارتباطی بین تندخوانی و تقویت حافظه می تواند وجود داشته باشد و این مزیت از کجا نشات می گیرد؟

همانطور که در بالا گفتیم تندخوانی با به کارگیری چند عضو بدن شامل مغز، گوش ها، چشم ها و دهان به صورت همزمان میسر می شود، مغز شخص تندخوان به دلیل به چالش کشیده شدن کارایی بیشتری یافته و تقویت می شود. در حقیقت همانطور که در مورد سایر اعضای بدن با به کار گیری بیشتر و پرورش، عضو تقویت می شود، با آموزش تندخوانی نیز مغز فرد تقویت شده و در حالت کلی فعالیت بخش های مختلف آن بیشتر می شود؛ حافظه یکی از مهم ترین بخش های مغز انسان است که با تقویت مغز این بخش نیز به عنوان یک زیر مجموعه تقویت می شود.

آموزش تند خوانی قدرت تمرکز را افزایش می دهد

تحقیقات تجربی نشان داده اند که میانگین سرعت مطالعه افراد حدود 200 کلمه در دقیقه است در حالی که اغلب افراد می توانند به طور متوسط سرعتی حدود 600 کلمه در دقیقه را نیز در این مورد داشته باشند. اما علت این کاهش توانایی چه می تواند باشد؟

اینکه افراد نمی توانند سرعت مطالعه خود را در حد بیشترین توان مغزشان افزایش دهند دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد، یک اینکه آنها از روش های مطالعه مدرن استفاده نمی کنند و به همان روش سنتی خود به مطالعه می پردازند و دوم اینکه تمرکز کافی را برای انجام این کار ندارند. مورد اول با یادگیری اصول تندخوانی و حذف عوامل کند خوانی میسر است و مورد دوم یعنی کار کردن روی تمرکز ذهنی می تواند یک مزیت مهم برای تندخوانی محسوب شود. به عبارتی وقتی فرد با تمرکز بیشتر اقدام به مطالعه می کند و در راستای تقویت قدرت تمرکز خود گام بر می دارد این تقویت موجب افزایش کارایی و سطح بالای عملکرد او در انجام سایر امور روزمره نیز می شود.

 

تند خوانی اعتماد به نفس فرد را به طور قابل توجهی افزایش می دهد

وقتی قدرت بالایی در مطالعه داشته و از این طریق دانش خود را بیشتر می کنید به نوعی رضایت از خود و اعتماد به نفس نیز دست می یابید. پس تند خوانی تاثیر مستقیمی بر افزایش اعتماد به نفس شما نیز دارد.

تند خوانی با افزایش قدرت تفکر همراه است

وقتی تندخوانی با تقویت مغز همراه باشد و مغز کارایی بالایی برای طبقه بندی اطلاعات ورودی داشته باشد توانایی بالایی در تفکر و ایجاد ارتباط میان اطلاعات را نیز می یابد و این به نوعی افزایش قدرت تفکر قلمداد می شود. افزایش قدرت تفکر می تواند به حل راحت تر مسائل در زندگی نیز کمک می کند و از این رو مهارت حل مسئله افراد نیز بالاتر می رود.

آموزش تند خوانی انگیزه را نیز بیشتر می کند

وقتی شما با فراگیری اصول تندخوانی قدرت بالایی در مطالعه یافته و روزانه بتوانید چندین کتاب مطالعه کنید انگیزه بیشتری برای خواندن یافته و تمایل دارید بیشتر و بیشتر مطالعه نمایید.

تکنیک اسکن کردن (Scanning) برای تقویت مهارت تندخوانی

حال که با برخی نکات و اصول اولیه و مزایای تندخوانی آشنا شدیم بهتر است برخی از مهم ترین تکنیک ها در مورد این فرآیند را برای مطالعه سریع یاد بگیریم. یکی از مهم ترین تکنیک ها برای تبدیل شدن به یک فرد تندخوان Scanning متن است. این تکنیک با تکنیک مرور سریع (Skimming) تفاوت داشته و روش بسیار آسان تری نسبت به آن محسوب می شود. در روش اسکن کردن متن چشم و مغز فرد تند خوان در مواجه با یک متن به دنبال برخی داده ها و اطلاعات به خصوصی می رود. Scanning تکنیکی است که خود به چند نوع تقسیم می شود:

اسکن به روش یک انگشتی

در این تکنیک برای تبدیل شدن به یک فرد تندخوان کافی است از شخصی دیگر بخواهید که در صفحه ای از یک کتاب کلمه ای را مشخص کند و شما با استفاده از یک انگشت خود به صورت افقی یا عمودی آن کلمه را بیابید. به همین سادگی خواهید توانست قدرت مغز و چشم خود را برای مطالعه سریع تقویت کنید.

اسکن به روش سه انگشتی

در این نوع تکنیک اسکن کردن متن نیز همچون نوع قبلی عمل خواهید کرد، تنها تفاوتی که وجود دارد این است که از سه انگشت خود بر روی یک متن و برای پیدا کردن سه کلمه تعیین شده استفاده خواهید نمود. روش اسکن سه انگشتی نسبت به اسکن یک انگشتی حرفه ای تر بوده و شما را قادر خواهد ساخت که با دو یا سه بار حرکت دادن انگشتان بر روی صفحه، کل صفحه را برای یافتن کلمات مشخص شده مورد بررسی قرار دهید.

اسکن به روش چهار انگشتی

در اسکن چهار انگشتی که از اسکن سه انگشتی نیز حرفه ای تر است با یک بار حرکات انگشتان بر روی متن بایستی بتوانید کلمات مشخص شده را بیابید. انجام این کار برای کسانی که اسکن به دو روش قبل را انجام نداده و به اندازه کافی تمرین نکرده اند دشوار و حتی غیر ممکن است. پیشنهاد ما این است که برای تمرین تکنیک اسکن کردن متن ابتدا از روش اول شروع کرده و پس از تسلط به آن به سراغ روش دوم و در نهایت به انجام روش سوم اقدام کنید؛ پیشروی مرحله به مرحله در این مورد به تقویت مغز و چشمان شما بدون ایجاد فشار بیش از حد، خستگی و دلزدگی کمک می کند.

در روش اسکن کردن متن به روش چهار انگشتی بایستی چهار انگشت خود را به گونه ای روی صفحه حرکت دهید که کل خط را در برگیرد. با حرکت از سمت بالا به پایین به صورت یک خط راست یا به صورت S شکل می توانید کلمات مشخص شده را به راحتی بیابید.

تند خوانی مجلات برای تقویت مهارت تند خوانی

تند خوانی مجلات

کلید طلایی برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان فقط تمرین است!

تند خوانی مجلات به خصوص مجلاتی که از کلیت محتوای آنها آگاهی دارید خود به نوعی تکنیک برای تقویت مهارت آموزش تندخوانی محسوب می شود. به عبارتی تند خوانی مجلات را می توانید به نوعی دست گرمی برای تندخوانی انواع کتاب به شمار آورید. البته در تند خوانی مجلات لازم است یک نکته را بخاطر داشته باشید، همیشه پیش از شروع به خواندن متن پاراگراف اول و پاراگراف آخر متن را بخوانید و سپس اقدام به شروع کل متن نمایید. معمولا پاراگراف اول متن به نوعی معرفی برای کل متن و پاراگراف آخر خلاصه ای از آنچه در متن آورده شده بود، است. با مطالعه این پاراگراف ها قبل از شروع به خواندن متن از موضوع و محوریت محتوای متن آگاهی یافته و آمادگی ذهنی برای تند خوانی متن را پیدا خواهید کرد.

تند خوانی مجلات به خصوص مجلاتی که از کلیت محتوای آنها آگاهی دارید خود به نوعی تکنیک برای تقویت مهارت آموزش تند خوانی محسوب می شود. به عبارتی تند خوانی مجلات را می توانید به نوعی دست گرمی برای تندخوانی انواع کتاب به شمار آورید. البته در تند خوانی مجلات لازم است یک نکته را بخاطر داشته باشید، همیشه پیش از شروع به خواندن متن پاراگراف اول و پاراگراف آخر متن را بخوانید و سپس اقدام به شروع کل متن نمایید. معمولا پاراگراف اول متن به نوعی معرفی برای کل متن و پاراگراف آخر خلاصه ای از آنچه در متن آورده شده بود، است. با مطالعه این پاراگراف ها قبل از شروع به خواندن متن از موضوع و محوریت محتوای متن آگاهی یافته و آمادگی ذهنی برای تند خوانی متن را پیدا خواهید کرد.

کلید طلایی برای تبدیل شدن به یک فرد تند خوان

بهترین مدرس آموزش تندخوانی در ایران

سیامند احمدزاده یکی از با تجربه ترین و بهترین اساتید آموزش تند خوانی ایران می باشند که با برگزاری صدها سمینار، همایش و دوره های خصوصی، عمومی و آنلاین توانسته اند آموزش تندخوانی را به بهترین نحو ممکن و کاملا عملی و کاربردی به هموطنان عزیزمان آموزش دهند .

آقای تند خوانی سیامند احمدزاده

خیلی از افراد و موسسات اقدام به برگزاری دوره های آموزش تندخوانی در کشور نموده اند ولی با جرات می توان گفت که مجموعه آموزشی تندخوانی با مدیریت آقای سیامند احمدزاده یکی از بهترین و جامع ترین مکان ها برای آموزش تندخوانی و تقویت حافظه در ایران میباشند .

بهترین دوره آموزش تند خوانی و تقویت حافظه ایران

اگر به دنبال یک دوره جامع و کامل آموزش تندخوانی هستید که بصورت کاملا عملی و کاربردی آموزش داده باشد خوب جایی اومدید . با جرات می توان گفت که دوره مدرسه تندخوانی یکی از جامع ترین و کامل ترین دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه ایران میباشد که به صورت کاملا عملی و کاربردی تندخوانی و تقویت حافظه را به شما آموزش می دهد.
فرصت را از دست ندهید و هم اکنون در دوره ثبت نام کرده و آموزش ها را شروع کنید .
آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

اگر مطالب بالا برای شما مفید بود و می خواهید به صورت حرفه ای تر در زمینه آموزش تقویت حافظه مهارت کسب کنید دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه موسسه آقای تند خوانی را از دست ندهید.

اگر مشتاق به تست سرعت مطالعه خود هستید ویدیو زیر را حتما تماشا کنید.

تست سرعت مطالعه
 
اگر فیلم بالا را کامل ملاحظه کردید جهت ادامه بر روی تست سرعت مطالعه کلیک کنید و ادامه دهید .

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • واقعا علی بود و خیلی استفاده کردم . خیلی ممنونم از شما و گروه آموزشی خوبتون بابت این آموزش های رایگان که در اختیار ما گذاشتین

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 2 =

آخرین دوره ها

آخرین مقالات